Til alle jenter: - Aksepter sex
Når læreren ber deg skrive et essay om hva du vil, hva er det første du kommer på? Sex.
Tessa M. Moberg (18) Drammen
Kjøp bilde
Den fantastiske aktiviteten vi tenker på oftere enn vi gir til kjenne.
Danske statistikker viser til at menn i gjennomsnitt tenker på sex fire ganger hver time, daglig. Overraskende nok tenker kvinner på sex like mye. Men er det like akseptabelt å snakke om det?
Hvis du blir ukomfortabel av å lese dette, er du mest sannsynlig som nesten alle andre.
LES OGSÅ: Vært snill i år? Fylket gir f...
For en stund siden så jeg filmen «Få meg på, for faen». Jeg må ærlig innrømme at både jeg og mine venninner kjente oss igjen. Kjente oss igjen på måten Alma i hovedrollen tenkte og snakket om sex.
For deg som ikke har sett filmen, kan jeg kort referere til en scene der hun står alene i en bakgård. Almas største kjærlighet går bort til henne og dulter borti låret hennes med penisen sin. Etter dette følger alle de svært seksuelle dagdrømmene hennes som hun får overalt, til enhver tid.
Det var utrolig deilig å sitte i kinosalen og vite at man ikke er alene om disse ukontrollerbare tankene som svirrer rundt i hodet. Jeg hadde så utrolig lyst til å hoppe inn i filmlerretet å si, «du er ikke alene, Alma!».
Det er så bra at det endelig har blitt laget en film om ei jente i en slik situasjon, da det finnes utallige komedier med gutter i hovedrollen som skal ha seg med så mange som mulig. Til og med mødre, også kalt MILFs (Mom/Mothers I’d like to fuck).
LES OGSÅ: Monstermamma er løs
Jeg vil ikke blande mine egne tanker og drømmer inn i denne teksten. Jeg vil ikke fremstå som en «sexgal» tenåring, jeg forteller bare fakta. Nemlig at jenter med slike tanker blir ansett som gærne. Men er de egentlig det?
Sex er helt naturlig ifølge helsesøster, men forteller du det til noen i klassen, eller lærere, ser de på deg med forakt og tror du er «forderva i kroppen».
En gutt kan ha seg med så mange han vil, da blir han ansett som kul, mens jenter nærmest blir utstøtt dersom de ikke kan telle sine seksualpartnere på én hånd.
LES OGSÅ: Fritt skolevalg – hva så?
Sex er et såpass intimt tema at svært mange føler seg ubekvemme med å snakke åpent om det – men faktum er at vi i hverdagen er konstant omgitt av seksuelle referanser, både negative og positive.
Hvorfor er det akseptabelt for gutter å snakke om sine erobringer, mens jenter ikke kan snakke åpent om sex? Skal ikke kvinner ha samme muligheter til å bruke ytringsfriheten og si hva de vil uten å bli stemplet?
Kanskje er det bare er et etterskjelv av forskjellsbehandlingen fra 50-tallet?
TESSA M. MOBERG
LES FLERE UNGE MENINGER HER