Kurtovic sa ja til DHK

Her er den nye DHK-treneren.

Annonse
Annonse

Marinko Kurtovic skriver i dag under en toårskontrakt med Drammen Håndballklubb.

Klubben har i lengre tid vært i samtaler med både Kurtovic, svenske Magnus Gran og islandske Aron Kjartansson, men da det ble klart at Kurtovic ikke godtok lønnskutt i Nordstrand – samtidig som Grahn takket nei til jobben i DHK, gikk det fra samtaler til forhandlinger med Kurtovic.

– Vi er glad det ble Marinko, og tror både han som person og hans håndballfilosofi vil passe bra inn i den spillertroppen han vil råde over hos oss, sier Eivind Nygård, fungerende daglig leder i DHK.

Mange meldte seg

Da Bent Dahl ble løst fra kontrakten to serierunder før slutt, startet klubben med å kartlegge trenermarkedet. Samtidig fikk klubben mange henvendelser fra trenere som ønsket å jobbe i DHK.

– Vi kunne ansatt en ny trener dagen etter at Dahl ble løst fra kontrakten, men vi legger listen høyt i DHK, og har tatt oss tid til å vurdere hva som er best for oss. Det er ikke alle som har det vi leter etter, samtidig som vår økonomi ikke tillater at vi kan hente på den aller øverste hyllen blant trenerne i Europa, forklarer Nygaard.

DHK definerte raskt noen kvaliteter de ville se etter hos den nye treneren.

Tydelig leder

Han/hun skulle være en tydelig leder og ha høy kompetanse og solid erfaring.

Det skulle være en trener med glimt i øyet, kort sagt en med gode sosiale ferdigheter.

Og vedkommende skulle være dedikert og ha et solid nettverk innen håndballverdenen.

Alt dette fant de hos Kurtovic.

– Vi ønsket ingen trener som kommer på jobb halv fire og som går hjem klokken seks. Vi vil ha en trener som liker å gå i haller og se håndballkamper, og som liker å snakke med spillerne utenfor tilmål treningstid, forteller Nygaard.

Kjenner spillerne

Kurtovic kjenner flere av dagens DHK-spillere fra tiden som ungdomslandslagstrener, og han kjenner godt Kenneth Gabrielsen som blir en del av klubbens trenerteam.

– Marinko kunne gått inn i Drammenshallen i kveld og blåst i gang den første treningen.

Han kjenner spillerne, han kjenner DHK og norsk herrehåndball og han har nettverket ut mot eventuelt nye spillere.

– Det ble avgjørende for oss, sier Nygård.

 
comments powered by Disqus

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: