Vil slå NOF konkurs
De ansatte i Norsk Omsorg Forbund og Teletrade Norge går rettens vei for å få feriepengene sine.
De rundt 25 tidligere selgerne i Norsk Omsorg Forbund og Teletrade Norge går nå til skifteretten for å få feriepengene og lønnen de aldri fikk da de ble kastet på dør.
Den 13 mars i år ble NOFs angivelige styreformann og selskapets daglige leder pågrepet av politiet for henholdsvis grovt underslag og grovt økonomisk utroskap i Norsk Omsorg Forbund. I etterkant av dette ble samtlige av de 25 ansatte permittert og kastet på gata av den angivelige styreformannen i forbundet på bakgrunn av dårlig økonomi i selskapet.
KREVER LØNN. Men de ansatte fikk aldri feriepengene de hadde opptjent i 2007 eller 2008 da de ble kastet på dør. Heller ikke deler av siste lønning i februar i år havnet på de ansattes konto. Nå begjærer de Norsk Omsorg Forbund og Teletrade Norge konkurs for å få pengene sine.
Jeg kan bekrefte at de ansatte har engasjert meg i den hensikt å kreve inn feriepenger og lønn fra sin tidligere arbeidsgiver, sier advokat Torbjørn Schade i en kort kommentar til Drammens Tidende.
Han ønsker ikke å utdype saken nærmere siden det er svært tidlig i prosessen.
Etter det Drammens Tidende kjenner til, er det 23 av de 25 tidligere telefonselgerne som har et faktisk pengekrav mot forbundet og selskapet.
Det er ennå uklart hvor mye penger det er snakk om, men etter det Drammens Tidende erfarer skal det dreie seg om rundt 150 000 kroner. Det er imidlertid usikkert om selskapet og forbundet i det hele tatt er gode for den summen det er snakk om. I så fall er det Statens lønnsgarantifond som må trå til.
TOK MILLIONER. Når det gjelder etterforskningen av de to siktede i saken har det ennå ikke kommet noe nytt. Daglig leder er fortsatt siktet for grovt økonomisk utroskap mot foreningen, mens den 41 år gamle mannen som angivelig skal være forbundets styreformann er siktet for grovt underslag av foreningens midler.
Begge har imidlertid nektet straffskyld ovenfor politiet. Daglig leder har tidligere godt langt i å antyde at hun ble brukt av styreformannen og at det skal være hans som står for mesteparten av underslaget.
Ifølge siktelsen skal de to ha unndratt 8,9 millioner kroner fra foreningen. Penger som egentlig skulle kommet kreftsyke barn til gode.
Ifølge politiet skal ikke styreformannen ha noen offisielle roller i selskapet, men en nær tilknytning. Etter det Drammens Tidende kjenner til skal mannens rolle være styreformann, men at dette aldri har blitt meldt inn til Brønnøysundregistrene slik loven krever.