LETTER PÅ SLØRET:

LETTER PÅ SLØRET: Thorbjørn Jagland Thorbjørn Jagland lover en spennende fredsprisvinner også i år. (Foto: Håkon J. Kristiansen)

Varsler overraskelse

Thorbjørn Jagland lover en spennende fredsprisvinner også i år. Bare tre av 237 forslag er med i sluttheatet.

Annonse

vant: Thorbjørn Jagland beskriver fredsprisutdelingen til Barack Obama som en «eventyrlig opplevelse» og ble imponert av presidentens berømte takketale.

Kjøp bilde
Annonse

LIER: – Vi tenker annerledes, sier Jagland til Drammens Tidende.

I dag er det møte i Nobelkomiteen hvor de siste kandidatene skal vurderes og diskuteres.
Etter å ha fått inn rekordhøye 237 kandidater til årets fredspris, sitter komiteen igjen med to-tre kandidater, forteller Jagland.

Han er for tiden hjemme på ferie i Lier og får med seg møtet i komiteen før han reiser tilbake til Strasbourg og jobben som generalsekretær i Europarådet.

Dristig valg

Det er ingen som forventer at årets vinner skal toppe det kontroversielle og sjokkerende valget av USAs president Barack Obama i fjor. Den gangen førte det til at liungen ble velkjent i både inn- og utland.

En hel verden, inkludert Obama selv, undret seg over avgjørelsen. Prisens verdighet sto i fare, mente mange. Andre kalte den dristig, spennende og fremsynt.

- Interessant pris

Jagland holder fortsatt fast på at Obama var riktig mann til riktig pris. Opplevelsen vil ikke føre til at han velger mindre kontroversielle eller uventede prisvinnere i år. Tvert imot.
Han mener at det også i år kan bli en overraskelse.

– Det blir en interessant pris, men på en annen måte, sier Jagland med et lurt smil.

– Vi tenker nok annerledes enn pressen og mange av ekspertene, sier han.

- Noen som har tatt en risiko

Årets vinner ønsker han skal være en aktuell kandidat med et tema som er oppe i tiden. En person, en trend eller en sak som er viktig, forklarer han.

– Hvis vi skal gi den til en person så må det bli til noen som har stått for noe, tatt personlige belastninger, sier han engasjert.

– Noen som har tatt en fight, en risiko. Noen som er aktive og ikke har drevet fredsarbeid fra skrivebordet, sier han

- Enorm prestisje

Fjorårets utdeling minnet Jagland og resten av komiteen om den enorme oppmerksomheten prisen får. De er seg sitt ansvar bevisst.

– Prisen er en viktig avgjørelse. Den er blitt en enorm prestisje. Nobelkomiteens valg har en autoritet som får en betydning for vinnerens videre arbeid, sier han.

At den er kontroversiell gjør ingenting.

Vil ha strid og debatt

– De beste prisene er de som har skapt strid og debatt, sier han, og mener at de som er stemplet som feil, ikke er det.

– Tvert imot. Det er mange av dem de som er mest anerkjent, sier Jagland.

Hvem vinneren til slutt blir vil Jagland annonsere den 8. oktober. Da er han klar for en ny runde med medieoppmerksomhet om det blir nødvendig.

 
comments powered by Disqus

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: