MOT FORBUD: Galterud-rektor Lillian Eilertsen.

Kjøp bilde

- Uaktuelt med hijabforbud

Rektorene i Drammen kan selv bestemme om elevene får bruke hijab. Ingen går foreløpig for forbud.

Annonse
Annonse

DRAMMEN: De siste dagene har det vært en heftig nasjonal debatt om hijab i grunnskolen. Frp vil forby hijab i norske skoler, mens sentrale politikere i Ap og SV åpner for en utredning om et slikt forbud. Statsminister Jens Stoltenberg mener skolene selv skal avgjøre om elevene får bruke det religiøse hodeplagget.

Utdanningsdirektør Tore Isaksen i Drammen sier rektorene har fullmakt til å avgjøre et eventuelt hijabforbud.

– Men dette har ikke vært en aktuell problemstilling.

Drammens Tidende har snakket med rektorer ved flere skoler i byen. Ingen av rektorene vil forby hijab.

– Dette er ikke et tema hos oss, sier rektor Gro Tveten ved Brandengen skole, og fortsetter:

– Noen av våre elever bruker hijab, og det er ofte tett knyttet til identitet. Det er ikke bare å komme med et forbud.

Ved Galterud skole har 64 prosent av elevene minoritetsbakgrunn. Rektor Lillian Eilertsen anslår at rundt 15 av 311 elever bruker hijab.

– Jeg ser ikke poenget med et forbud. Det er ikke hijab i seg selv som avgjør graden av kontroll disse jentene utsettes for av familie og kultur. Hijab eller ikke er et spørsmål jentene selv må mene noe om. Så lenge vi ikke har uniformsplikt i norsk skole vil forbud mot hijab komme på linje med spørsmål om bruk av caps og turban, sier hun.

Rektor Jan Moen ved Fjell skole mener det er for ensporet å knytte hijab til kvinneundertrykking.

– For mange er dette et flott plagg og en identitetsmarkør, sier Moen.

LES OGSÅ: Går imot hijab-forbud

 
comments powered by Disqus

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: