Tett i tett. Platene i bikuben inneholder flere tusen flittige damer. Biene jobber for å behage dronningen, og lever for å produsere honning, og for å formere seg. Prosessen er sammensatt og fantastisk, forklarer Kvinge til birøkterne Steen Steensen (t.v.) og Arne Fossen.

Kjøp bilde

Treff i bi-gården

- Birøkting er veldig morsomt, hadde det ikke vært for den hersens honningen, flirer pensjonert politimann Nils-Berthel Kvinge. Lørdag inviterte han bi-kolleger hjem til seg og sine tusener av summende honningprodusenter.

Annonse
Annonse

Få vekk hanskene, mine bier er snille. De stikker nesten ikke, smiler Kvinge, og løfter opp et brett stappfullt av bier. Det er få uker til innhøsting av årets honning tar til, og da blir det hektisk i hagen. Men Kvinge tar det foreløpig med ro. Han er langtfra noen fersking i faget, etter å ha holdt på med denne bi-geskjeften i over 40 år...

Gigantisk

Hele tomten i Reistadbakkene bærer preg av at det ikke er en bi-telitten honningprodusent som viser fram det han holder på med i sin pensjonisttilværelse.
- Det er masse å gjøre, stort sett hele tiden. Jeg har over 100 bikuber å passe på, og ikke alle er her i hagen. Egentlig er det vanskelig å forstå hvordan jeg holdt liv i biene da jeg var yrkesaktiv politimann med familie. Men biene har også gitt mer enn en honninginnsprøytning til husholdet. For å få noe igjen for alt strevet er det imidlertid en masse man må passe på. Og det er ikke gitt at det som står i lærebøkene fungerer for alle.
- Det fins omtrent like mange måter å drive birøkting på som det fins bikuber. Det er ikke gitt at dere skal følge mine råd til punkt og prikke, forklarer Kvinge, mens nysgjerrige gjester fra omkringliggende bi-foreninger noterer bak øret, tar bilder, og blir imponert.

Morsomt slit

- Bier har man sett spor av for 60 millioner år siden, og de har faktisk ikke forandret seg i det hele tatt, forklarer Kvinge, mens han viser rundt på det store anlegget, som hvert år forsyner Buskeruds befolkning med god honning. Mye går til honningsentralen for videre distribusjon, en del blir igjen til Kvinges eget utsalg. Men birøktingen handler like mye om å ha en ting å holde på med.
- Jeg hadde ikke drevet med dette i 42 år om jeg ikke likte det. Bier er ålreite insekter, mener Kvinge, og tenner en sigar for å roe gemyttene i kuben han er i ferd med å åpne. Det jobbes hardt i kubene om dagen, og innhøstingen av honning er ikke langt unna. Når honningen fjernes, erstattes bienes næring med sukkervann, som sprøytes ut fra et stort anlegg i Kvinges bi-hus. Men selv om innhøstingen skjer på sommeren, er det en kontinuerlig oppgave å være birøkter. Hele året er det nye utfordringer.
- Det er nøyaktige intervaller hele tiden. Venter man for lenge med det ene eller andre, er det stor sjanse for at biene stikker av, eller dør, forteller Kvinge.

 
comments powered by Disqus

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: