Statsråd Liv Signe Navarsete er imponert over FRI-prosjektet i Drammen

Men mer penger kan hun ikke love.

Annonse
Annonse

I desember ble Kirkens Bymisjons botilbud for eksfanger, FRI-prosjektet, tildelt Statens tiltakspris mot bostedsløshet 2009.

Prisen ble delt ut av kommunal- og regionalminister Liv Signe Navarsete.

I dag var Navarsete på besøk i Drammen for å se på det prisbelønte prosjektet.

Statsråden besøkte treningsboligen i Nedre Eiker vei, som er et bofellesskap. Her flytter løslatte fanger inn rett etter soning, og etter noen måneder kan de flytte videre til pilotleiligheter der de bor alene med tett oppfølging.

Leder av Kirkens Bymisjon i Drammen, Jon-Ivar Windstad, håpet Navarsete ville komme med løfte om mer penger.

FRI er nemlig finansiert med prosjektmidler som tar slutt i løpet av 2010.

– Uten friske midler klarer vi ikke å drive videre som i dag, sier Windstad.

I løpet av to år har prosjektet bosatt 30 løslatte fanger. Seks har kjøpt egen leilighet med hjelp av startlån fra Husbanken og kommunen.

Les om erfaringer fra FRI-prosjektet her

Liv Signe Navarsete roste prosjektet, og mente det burde stå som et eksempel til etterfølgelse for andre byer. Men løfte om mer driftsstøtte kunne hun ikke gi.

– Det er Drammen kommune som har ansvar for at folk bor godt, og som sitter på nøkkelen til varig drift, sa statsråden.

Varaordfører Freddy Hoffmann sier spørsmål om driftsmidler til FRI-prosjektet må tas opp i forbindelse med budsjettet for 2011.

– Men jeg har vanskelig for å tro at et så vellykket prosjekt blir skrinlagt, sier Hoffmann.

 
comments powered by Disqus

Siste nytt

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: