SALTO OG MUSIKK. Lars Magnus Gjerde fra Solberg turn skal gjøre saltoer mens Strømsgodset Musikkorps spiller. FOTO: TORE SANDBERG
Kjøp bildeSpenstige hopp og musikalske krumspring
12. mai blir det militær tattoo i Drammenshallen med akrobater og marsjerende musikanter.
ØVER. Strømsgodset Musikkorps øver til den militære tattooen 12. mai.
Kjøp bilde-Dette er noe helt nytt vi starter med i år. Vi kaller det "Drammen - giv akt!" og henger oss på det positive som skjer i byen, sier dirigent og marsjansvarlig i Strømsgodset Musikkorps, Trond Nilsen.
SALTO OG MESSING. Inspirasjonen til forestillingen har korpset hentet fra "Norsk Militær tattoo", Norges største forestilling med militærkorps og drill som arrangeres i Oslo Spektrum. Men helt likt blir det ikke. De ønsker å lage sin egen variant med mindre militært preg og mer familieprofil.
-Profilen blir en blanding av aktører som gjør seg på store scener, sier Nilsen.
Til å hjelpe seg har korpset invitert 250 aktører. Showturnere fra Solberg turn og cheerleadere fra Eiker Eagles har laget en felles oppvisning med korpset. Denne uken startet øvelsene med saltoer og spenstige hopp mens musikantene fra Strømsgodset spilte og marsjerte i formasjoner. Et finalekor sammensatt av flere lokale mannskor skal synge sammen med en ung rapper.
Celtic danser skal danse riverdance. Krokstad Storband, Lier og Høvik Skolekorps og Mjøndalen og Steinberg skolekorps og Solberg musikkorps skal spille.
SIKTER MOT JUBILEET. -De er invitert fordi de er villig til å jobbe med musikk og bevegelse. Ingen står helt stille under forestillingen. Dette blir underholdning i bevegelse, sier Nilsen.
Blir arrangementet vellykket ønsker korpset å gjenta det annethvert år fram til byjubileet.
-Vi ønsker å videreutvikle dette slik at det kan bli en del av byjubileet i 2011, sier Nilsen optimistisk.