FRYKTER HELLAS: Safio var redd hun måtte bo på gata i Hellas
Kjøp bildeSafio blir inntil videre
Utlendingsnemnda stopper tvangsutsendelser til Hellas midlertidig. Safio frykter dette bare er en utsettelse.
OSLO: I dag skrev Drammens Tidende om somaliske Safio Mahamed Yusuf (30). Hun er utvist fra Norge, og fryktet å bli sendt til Hellas. Der er hun redd for at hun ender opp med å bo på gata.
Nå får hun likevel trolig bli i Norge inntil videre. Utlendingsnemnda (UNE) stopper midlertidig retur av asylsøkere som har kommet til Norge etter først å ha vært i Hellas.
- Bare utsettelse
Safio er likevel ikke fornøyd. Hun frykter at dette bare er en utsettelse, og at hun likevel blir sendt til Hellas om noen måneder.
-Tiden i Hellas glemmer jeg aldri. Der ble jeg ikke behandlet som et menneske, og jeg ble utsatt for overgrep, sier Safio.
Menneskerettighetsdomstolen (EMD) har anmodet Norge om å stanse retur av asylsøkere til Hellas i medhold av Dublin II-forordningen, som går ut på at en asylsøknad skal behandles i det første landet i Europa en asylsøker kommer til.
– Utlendingsnemnda (UNE) har valgt å ta anmodningen fra EMD til følge og har inntil videre besluttet å stoppe slike overføringer til Hellas, opplyser UNE-direktør Terje Sjeggestad.
Menneskerettighetsdomstolen viser til at de nå har en sak til behandling som gjelder en asylsøker Belgia har returnert til Hellas. Det er ikke klart når denne dommen vil foreligge.
– Det er det ingen gitt å si noe om, sier Sjeggestad til NTB.
Tilsvarende saker de siste dagene har ført til at Storbritannia, Nederland og Danmark inntil videre har stanset tvangsreturer av asylsøkere til Hellas etter Dublin II-forordningen.