Positiv: – Jeg mottar gjerne en søknad, sier stasjonssjef Øyvind Aas.
Kjøp bildePolitiet i Drammen positiv til russesøknad
Stasjonssjef Øyvind Aas ved Drammen politistasjon oppfordrer russen til å sende søknad om å få gjennomføre russetoget likevel.
Han har stor forståelse for at 17. mai-komiteens vedtak vekker debatt. Og setter døra litt på gløtt for 2010-kullet:
– Jeg kan ikke si 100 prosent at vi vil godkjenne en slik søknad. Russen må fortelle oss hva de ønsker, sier Aas.
LES OGSÅ: 17. mai-komiteen åpner for dialog med russen
– For å gjennomføre et slikt arrangement, må de be om politiets tillatelse. Dersom de ikke gjør det, vil toget uansett bli stoppet, sier Aas, og viser til at et russetog i utgangspunktet «hindrer den alminnelige ferdsel».
LES OGSÅ: Russepresidenten i Modum sjokkert
Artikkelen fortsetter under videoen
Se video: Folk vil ha russetog i Drammen
– Vi strekker oss langt
– Kan russen bruke en søknad om å gjennomføre en demonstrasjon som juridisk smutthull?
– Vi strekker oss langt for at alle budskap skal få komme ut. Så spørs det om 17. mai er en egnet dato for demonstrasjoner, svarer Aas.
LES OGSÅ: Russetoget i Drammen er historie
Sedvanen har vært at det er 17. mai-komiteen som søker og får tillatelse for ulike arrangement.
Politiets sak
– Hvis russen ønsker å fortsette med tog, må de i tillegg søke kommunen, sier Aas, som ikke kan ta på strak arm hvilken adresse i kommunen som er riktig.
LES OGSÅ: Kom som et sjokk på russen i Drammen
– Men hvem har siste ordet? Kommunen eller politiet?
– Det kommer helt an på hva de søker om. Offentlige veier vil i utgangspunktet være politiets sak å håndheve. Men det er ingen sedvane at russebiler kan kjøre inn på torget, svarer Aas, som aldri har hørt om noen slike 17. mai-søknader som er blitt avslått.