Per-Erik Broz (26) pendler med tog til jobben i Oslo. Han er lei av alle forsinkelsene, og for halvannet år siden begynne han å blogge om forsinkelsene som rammet ham på reiseveien til og fra jobb. I går ventet han 51 minutter på tog som ikke var i rute.
Kjøp bildePer-Erik Broz fra Øvre Eiker loggfører togforsinkelser
I går ble togpassasjerene rammet av nye forsinkelser. Per-Erik Broz (26) loggfører togtrøbbelet. I fjor ventet han mer enn 14 timer på tog som ikke var i rute.
Øvre Eiker: Klokken 07.22 mandag morgen forlater NSB-toget Hokksund stasjon. Om bord sitter IT-konsulent Per-Erik Broz (26). Han er på vei til årets første arbeidsdag i Oslo.
Per-Erik kommer en god halvtime for sent på jobb denne dagen. Årsak: Et tog sperret det ene sporet ved Lier stasjon, og forsinket alle tog mellom Asker og Drammen på morgenkvisten.
Skriver om forsinkelsene
For Per-Erik har forsinkede og innstilte tog nærmest blitt en vane. Til slutt fikk han nok, og begynte å skrive om alle problemene på bloggen drammenbanen.blogspot.com.
Her skriver 26-åringen fra Hokksund om signalfeil, ødelagte kjøreledninger og sporvekslere, gamle togsett og andre forhold som har forsinket ham til og fra jobben det siste halvannet året.
Han loggfører også positive hendelser som hyggelige konduktører og punktlige tog.
Men på bloggen er det mer ris enn ros til NSB og Jernbaneverket. Ifølge 26-åringens blogg påførte problemer med tog og jernbane ham 14,5 timer forsinkelse til og fra jobb i fjor. Og da har han ikke loggført forsinkelser under fem minutter og det som er knyttet til sommervedlikehold.
– Jeg har en tålmodig arbeidsgiver, sukker 26-åringen.
LES OGSÅ: Drammensbanen kommer dårligst ut på punktlighetsstatistikk
– Lei oss
Informasjonssjef Preben Colstrup i NBS beklager at togpassasjerene blir rammet av forsinkelser og innstillinger så pass ofte.
– Vi er lei oss, sier Colstrup.
Han forteller at NBS jobber intenst med å rette feil på togsettene. Det er nemlig den vanligste feilen NSB kan klandres for. Feil på jernbanetraseen er Jernbaneverkets ansvar.
– Vi pusser opp flere tog, og har bestilt 50 nye tog. De vil begynne å komme i slutten av 2011, sier Preben Colstrup.
Han sier videre at det blir betydelig flere avganger på strekningen Drammen-Eidsvoll i slutten av 2012.
'Da er også Jernbaneverket ferdig med utbedringene av jernbanesporet mellom Sandvika og Lysaker.
Også pressevakt Olav Nordli i Jernbaneverket lover bot og bedring. Der i gården er de i gang med å utbedre selve hovedpulsåren i jernbanenettet.
– Vi skifter ut all infrastruktur på strekningen Lysaker- Etterstad, inkludert Oslotunnelen og Oslo S, forklarer Nordli. Dette arbeidet startet i fjor, og skal pågå i tre år til.
– Antall feil vil gå ned med de store investeringene, men en og annen teknisk feil kan vi ikke gardere oss mot, sier Nordli.
For Per-Erik Broz kan ustabile togavganger tvinge fram et jobbskifte.
– Så mye forsinkelser og uforutsigbarhet går jo ikke når jeg en dag blir far og skal hente og bringe til barnehagen, mener 26-åringen.
51 minutter
Etter endt arbeidsdag i går, gledet Per-Erik Broz seg til å komme hjem til kona. Om toget fra Oslo var i rute? Niks.
18 minutter forsinket gikk Per-Erik av toget på Hokksund stasjon. Totalt ventet han 51 minutter på tog som ikke var i rute den første arbeidsdagen i 2010.
– Jeg blir ganske lei dette her, sukker 26-åringen.
Utdrag fra logg i november og desember:
05.11.09: Nationaltheatret – Hokksund. Feil på togsett, må ta taxi: 48 minutter.
30.11.09: Nationaltheatret- Hokksund. Trøbbel med togkryssing: 11 minutter.
01.12.09: Nationaltheatret – Hokksund. Feil på signalanlegget: 8 minutter.
15.12.09: Nationaltheatret – Hokksund. Problemer med trafikkavvikling: 10 minutter.
21.12.09: Hokksund – Nationaltheatret. Innstilt grunnet feil på togsett: 28 minutter.
21.12.09: Nationaltheatret – Hokksund. Forsinkelse, uten årsak, ett togsett: 21 minutter.
30.12.09: Hokksund – Nationaltheatret. Toget innstilles fra Drammen, buss for tog: 21 minutter.
Flere logger om forsinkelser
Flere andre lokale pendlere logger togforsinkelser.
Tore Bjørnes fra Drammen, som i fjor logget om togopplevelser på Twitter. Dette opplyste han selv om i artikkelkommentarfeltet under.
Har du en blogg eller Facebook-/Twitterprofil der du jevnlig logger togforsinkelser? Si fra til oss i artikkelkommentarfeltet - og skriv inn nettadressen.