Drammens TidendeNyheter
HALV SIGARETT. Drammenseren Tahir Mahmood har fått patent på en halv sigarett. -En halv sigarett gir bedre helse for røykere, sier han. FOTO: BØRRE IVAR LIE
Kjøp bilde
Han har klart det kunststykket å få patent på en halv sigarett. Ingen har tidligere hatt patenter på lengden på sigaretter. Nå sitter Mahmood på rettighetene.
-Jeg tenker først og fremst helsen til folk som ikke klarer å slutte helt med sigarettene. Nå kan de bare ta seg et par drag og så er de kvitt suget, sier Mahmood, som i Drammen er kjent for sin bedre samarbeidet mellom etniske nordmenn og fremmedkulturelle.
GJØR NYTTEN. -Det er ikke bra å røyke. Aller helst burde man slutte. Men når man ikke klarer dette så kan en halv sigarett gjøre nytten.
Ikke minst etter at røykeloven ble innført har jeg sett at mange står i kulden på gata og røyker for harde livet før de går inn i igjen. Slikt er ikke sunt, sier Mahmood.
Derfor klekket han ut ideen om en halv sigarett og nå vil han forsøke å få politikerne med på at sigarettkompanier som selger vanlige lange sigaretter i Norge også må selge pakker med halve sigaretter.
-Dette er et politisk spørsmål. Jeg kommer til å arbeide hardt for å få politikere med på denne ideen. Klarer vi det i Norge, så kanskje også i resten av verden, hvem vet, sier han.
GIR BORT GEVINST. Mahmood har ennå ikke snakket med sigarettfabrikanter om de vil produsere halve sigaretter.
-Den tid kommer. Først må jeg ha en opinion bak meg. Patentet på lengde har jeg.
I fremtiden, hvis produksjonen blir aktuell, legger ikke Mahmood skjul på at det er en økonomisk gevinst i vente. Men pengene vil han gi til veldedighet både lokalt og globalt.
-Det viktigste er at røykere får mindre doser enn de inhalere i dag. Kanskje er det veien til å slutte helt med sigaretter, sier han
Publisert mandag 26. juni 2006 kl. 00:00.
Sist oppdatert mandag 26. juni 2006 kl. 08:11.
Sjekk biltestene
Skal du ha ny bil? Finn din bil blant våre tester
Annonsekalkulator
Annonsepriser på dt.no
Export =