HÅPER PÅ ANKEN. Vi vil sannsynligvis ikke protestere på vedtaket om suspensjon, men tar det til etterretning, sier domfeltes advokat Per Engebreth Askilsrud. FOTO: MORTEN WOLD
Kjøp bildeNektes å møte på jobb
En barnevernsansatt, som er dømt til mer enn to års fengsel for grov voldtekt, nektes av arbeidsgiver å møte på jobb.
Suspensjonen gjelder inntil videre og til saken er nærmere klarlagt, eventuelt i rettskraftig dom, opplyser kommuneadvokat i den berørte kommunen.
Domfelte, som er ansatt i barnevernet i søndre Buskerud, ble sist fredag dømt til fengsel i to år og to måneder for grov voldtekt av en kvinne.
avgjøre. Voldtekten skal ha skjedd på et seminar de var på i februar i fjor. Mannen har nektet straffskyld, og hevder samleiet var frivillig.
Domfelte anket saken på stedet. Dermed vil en jury på ti, fem kvinner og fem menn, felle den endelige dommen i Borgarting lagmannsrett. Minst syv av juryens medlemmer må i så fall svare ja på skyldspørsmålet dersom dommen fra Ringerike tingrett skal bli stående.
Ifølge mannens advokat, Per Engebreth Askilsrud, er det ikke aktuelt å kreve at kommunen trekker tilbake suspensjonen.
Vi vil sannsynligvis ikke protestere på vedtaket om suspensjon, men tar det til etterretning. Terskelen for å få omgjort en suspensjon, er høy. Dessuten skal det mindre til for å kunne suspendere enn å dømme, illustrerer Hønefoss-advokaten.
TAR DET TUNGT. Hvordan reagerer han på å bli utestengt?
Han var innstilt på å gå på jobb denne uken, og tar det derfor tungt. Han synes ikke dette er noe særlig hyggelig.
Hva gjør din klient nå som han nektes å gå på jobb?
Det har vi ikke snakket om, men vi håper saken kommer opp relativt raskt. Denne saken kommer aldri til Høyesterett. Skyldspørsmålet vil bli avgjort i lagmannsretten, påpeker han.
TIL HØSTEN? Ved berammingskontoret i Borgarting lagmannsrett kan de ikke si noe om når saken vil berammes.
Anken skal først behandles av statsadvokaten, før den oversendes lagmannsretten. Ettersom domfelte ikke siter i varetekt, vil saken ikke bli høyest prioritert, men berammes når det er plass, sannsynligvis i løpet av høsten.
IKKE PRESTISJE. Mannens advokat håper på frifinnelse når saken kommer opp på nytt.
Han mener han er uskyldig dømt. En av meddommerne i tingretten mente det ikke var ført bevis for at det var begått et straffbart forhold, og tok dissens. Jeg har ikke inntrykk av at påtalemyndigheten er ute etter å statuere et eksempel, og er ikke i nærheten av å tro at det er gått prestisje i saken. Likevel mener vi det er grunnlag for frifinnelse, sier Askilsrud.
$BYLINE_ON$