Vurderer anmeldelse: Markus Firdaous mener legen forfalsket konas journal etter at hun tok sitt eget liv. Foto: Lisa Selin

Kjøp bilde

Mistenkes for å ha endret journalen

Drammenslege granskes på ny av Statens helsetilsyn etter å ha skrevet ut piller til suicidal kvinne. Ektemannen vurderer å anmelde legen.

Annonse
Annonse

Drammen: En lege i drammensområdet skal for andre gang granskes av Statens helsetilsyn, melder NRK. Legen skrev ut piller som hans pasient brukte til å ta sitt eget liv.

Helsetilsynet konkluderte den gang med at legen ikke hadde opptrådt uforsvarlig, men i strid med god praksis. Etter at det kom fram nye opplysninger, skal saken vurderes på nytt.

– I ettertid har det kommet fram en ny journalutskrift som fremstår annerledes enn den vi opprinnelig fikk fra legen, sier Fylkeslege i Buskerud, Ketil Kongelstad.

Sporing av dato

En ny programvare gjør at det er mulig å se hvilken dato kvinnens pasientjournal ble endret.

– Det kan de se ut som om noen av journalopplysningene som framstod som ført i tilknytning til konsultasjonene, er blitt ført i etterkant, sier Kongelstad.

Det var kvinnens ektemann, Markus Firdaous, som oppdaget at noe ikke stemte med journalen. Han varslet Fylkeslegen, som sendte saken videre til Statens helsetilsyn.

– Legen endret journalen ett år og tre måneder etter at hun døde, hevder Firdaous.

Skulle ikke ha piller

Kari Firdaous prøvde å ta sitt eget liv to ganger sommeren 2006. 2. oktober samme år forsvant hun og ble funnet død i skogen fire dager senere.

Kvinnen hadde tatt en overdose av pillene fastlegen hadde skrevet ut til henne. Ifølge ektemannen hadde han en klar avtale med Sykehuset Buskerud om at han skulle oppbevare pillene slik at kona ikke kunne få tak i dem.

– Hvordan kan en lege skrive ut medisiner til en pasient som har prøvd å ta sitt eget liv to ganger? Vi kan ikke ha et slikt system, sier Firdaous.

Ny vurdering sjelden 

Markus Firdaous mener det må opprettes et felles register hvor leger, sykehus, apotek og andre kan gå inn og sjekke om pasienter bør få utlevert medisin eller ikke. Han vurderer også en politianmeldelse av legen.

Ifølge Fylkeslegen er det sjelden at Statens helsetilsyn vurderer saker som allerede har vært behandlet.

– Statens helsetilsyn må nå vurdere om de nye opplysningene blir avgjørende for deres konklusjon, sier Ketil Kongelstad.
 

 

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: