HANDLINGSLAMMET. Minoritetsbefolkningen i Drammen rammes hardt ved at deres behov ikke blir fokusert på. Dette svekker inkluderingen, advarer leder for Drammen Innvandrerråd, Ali Duymaz. FOTO: NILS J. MAUDAL
Kjøp bildeMå trolig legge ned Innvandrerrådet
Drammen Innvandrerråd blir trolig lagt ned fordi rådet nektes økonomisk støtte. Det får byens innvandrere svi for.
Vi er handlingslammet. Det er demoraliserende, innser rådsleder Ali Duymaz.
Etter at Buskerud fylkeskommune nektet å godkjenne Innvandrerrådets regnskap for årene 2005 og 2006, har det nye styret vært satt ut av spill. I 2007 opphørte all økonomisk støtte.
Gilani
Fylkeskommunen venter fortsatt på en redegjørelse som viser Innvandrerrådets disposisjoner, som daværende rådsleder Yousuf Gilani (bildet), er ansvarlig for. Så lenge denne dokumentasjonen uteblir, stanses alle økonomisk tilskudd.
Det gamle styret har skriftlig erkjent ansvaret overfor oss. Dette er en svært alvorlig situasjon, men hva kan vi gjøre, spør Ali Duymaz, som omtaler fylkeskommunen som "vrang".
Vingeklipt
Det nye styret har vurdert å politianmelde det gamle styret, men ser det som nytteløst da de har fått varsel om at saken vil bli henlagt.
I mellomtiden er Drammen Innvandrerråd, som representerer nær samtlige av byens innvandrerorganisasjoner, fullstendig vingeklipt. Det går ut over byens innvandrere som rådet skulle være talerør for.
Rammes
- Minoritetsbefolkningen i Drammen rammes hardt ved at deres behov ikke blir fokusert på. Dette vil gå ut over ungdom, barn, spesielt jenter og kvinner i alle aldersgrupper. Dette svekker inkluderingen, advarer Ali Duymaz.
I klartekst betyr dette at Drammen Innvandrerråd ikke har en krone til å hjelpe andre.
- Vi kan ikke sende ett brev eller ta de samtaler som er nødvendig. Uten kontorutstyr er det lite vi kan gjøre. Det er synd ettersom styrets ambisjoner og motivasjon er høy, sier Duymaz. Av samme grunn har han skrinlagt tanken på advokathjelp.
Krisemøte
Derfor sier han nå rett ut at Innvandrerrådets eksistens henger i en tynn tråd.
Uten stønad kan vi ikke bestå. Så enkelt er det. Derfor innkaller vi nå alle medlemsorganisasjoner til et avklaringsmøte i januar. Her vil Innvandrerrådets fremtid bli avgjort. Det vil også bli drøftet om organisasjoner og enkeltpersoner skal ekskluderes, sier Duymaz, uten å nevne navn.
Stengte konto
Han har likevel ikke gitt opp kampen med fylkeskommunen. Derfor har Duymaz avtalt et møte med fylkeskommunens Kontrollutvalg.
Jeg har gjort opp kontoen til Drammen Innvandrerråd og fått kopi av alle regnskapsbilag fra 2003 til og med 2007. Materialet vil overleveres kommunerevisjonen, sier Duymaz, som har bedt Integrerings- og mangfoldsdirektoratet om assistanse.
Urimelig
Dersom fylkeskommunen fortsatt nekter å utbetale støtte, vil Innvandrerrådet kreve at innbetalt medlemskontingent tilbakebetales.
Kontingenten blir trukket fra tilskuddet. Men hvis tilskuddet uteblir, er det urimelig at fylkeskommunen beholder dette. Selv om det kun utgjør om lag 4-5.000 kroner, er det prinsipielt viktig for oss, understreker han.