Landets råeste
Mandag åpnet landets største og mest moderne badeanlegg - Drammensbadet. Se bilder og video fra åpningen her!
- Dette badet er et solid bidrag til byutviklingen. Drammensbadet er et kunstverk, og for en beliggenhet. Dette blir et nytt landemerke for Drammen, sa ordfører Tore Opdal Hansen (H) under den offisielle åpningen klokken 11 mandag formiddag.
SE BILDENE FRA ÅPNINGSDAGEN PÅ DRAMMENSBADET
Skrytes opp i skyene
Gratulantene sto i kø, og superlativene haglet om den kommunale storsatsingen.
- Jeg er mektig imponert. i dag er jeg stolt over å bo i Drammen. Dette er landets flotteste basseng. Svømmehallen under Beijing-OL var flott, men det er jammen denne også, sa en henrykt idrettspresident, Tove Paule.
Det la heller ingen demper på stemningen at daglig leder Pål Stenbro kunne by på en gigantisk marsipankake, sprudlende alkoholfri drikke, frukt og grønnsaker.
946 gjester per dag
Med åtte bassenger, tre vannsklier, klatrevegg, badstuer, boblebad, treningssenter, velværeavdeling, solarium, kafe og badebutikk, håper Drammensbadet å trekke til seg besøkende fra hele Østlandsområdet.
- Vi har budsjettert med 946 badegjester per dag for å gå i balanse. Det tror vi at vi klarer. I helger, høytider og ferier håper vi på enda større besøk, kanskje opp mot 2.500 dagsbesøkende. Vi henvender oss til et publikum innenfor en times radius bilkjøring, sier daglig leder Pål Stenbro.
Skoleelever tyvstartet
Blant de hundrevis som i formiddagstimene var innom Drammensbadet - gratis før klokken 12! - , sto jubelen høyt i taket.
Skoleklasser fra Galterud og Børresen fikk æren av å tyvstarte i 50-metersbassenget, før stupere fra juniorlandslaget holdt oppvisning fra stupebrettet.
Alle aldersgrupper var representert, fra spedbarn til spreke pensjonister. Alle så ut til å stortrives i det splitter nye badeparadiset. Det samme gjorde byens politiske og administrative elite.
33 plussgrader i lufta
- Veldig, veldig bra, oppsummerer tobarnsfar Kjetil Lillås fra Konnerud. Barna Selma og Gustav er ikke i tvil om hva de likte best:
- Det lille badet, smiler søsknene.
Og temperaturen? Joda, med 33 plussgrader innendørs, glemmer du et øyeblikk at du befinner deg på den nordlige halvkule.
Men heldigvis er ikke redningen langt unna; 2.900 kubikkmeter oppvarmet vann!
SE BILDENE FRA ÅPNINGSDAGEN PÅ DRAMMENSBADET