DYPT SAVNET

DYPT SAVNET: Tuva hadde vært borte siden nyttårsaften. Hun var dypt og inderlig savnet av familien sin i Sande. I helgen kom hun hjem, til familiens store glede. Jakob (t.v.), Jonathan, Cicilie og Knut Harald Skjennum heiste flagget da det firbeinte familiemedlemmet kom hjem. (FOTO: JOAKIM FJELDLI)

Kom hjem etter 14 døgn

Familien trodde alt håp var ute. Da dukket Tuva (7) opp i skiløypa, klar for brødskive og kos.

Annonse
Annonse

SANDE: Det er lørdag morgen. Jeg snakker med Cicilie Skjennum. Hun har startet Facebook-aksjon for å finne igjen hunden Tuva, men har gitt opp. Hun sier at familien nå må avfinne seg med at Berner sennentispa Tuva er borte.

Tuva forsvant nyttårsaften, og det er grenser for hvor lenge en hund kan klare seg ute i skogen på egen hånd.

Nyttårsaften ettermiddag. Familien Skjennum, som består av mor, far, Jonathan (15) og Jakob (12) får besøk av en annen familie med hund.

Tuva er ikke bare stor, hun er også smart. Hun lukker opp ytterdøra alene. De to hundene går ut for å leke. Etter noen minutter skal Cicilie slippe hundene inn igjen. Noen har fyrt opp en rakett. Tuva er redd for raketter og har lagt på sprang, bort fra de skumle smellene.

Facebook-knapp kommer her

Leter og leter

Familien leter og leter og leter, på ski, til fots og på truger. De har et enormt stort leteområde. Det dannes Facebook-grupper, og venner og kjente engasjerer seg. Det gjør også vilt fremmede. Familien er imponert og takknemlige for all hjelpen de har fått etter at Tuva ble borte.

– Folk vi ikke kjenner har lett etter vår hund dag og natt. Det er helt utrolig at så mange har stilt opp, sier hun.

Denne helgen var de altså i ferd med å gi opp.

En halv time etter at vi har snakket sammen på telefon, kommer en annen telefon. En telefon som gjør at dette snus fra en trist sak, til en gladsak.

LES OGSÅ: Vil leve av hundelufting

Brødskive

Bekjente av familien går en skitur på Øyvann, cirka en mil fra familien Skjennums hjem. Der dukker Tuva opp og med en brødskive klarer de å lokke henne til seg. Knut Harald drar for å hente Tuva. Cicilie og sønnene tør nesten ikke tro det er Tuva som er funnet. Så kommer bildet som viser en hund i bilen, på vei hjem. Det er Tuva.

Lørdagskos får en ny betydning for familien. Flagget heises, det åpnes for å ligge i sofaen, det koses og det klappes. Tuva er tynn, litt sår på potene, men ser ellers ut til å være i god form. Og hun er så glad, så glad for å være hjemme igjen. Lykkønskningene strømmer inn. På døra leveres hundefôr som skal hjelpe Tuva tilbake til normalt kosthold.

Knut Harald har hatt mange måneskinnsturer de siste fjorten dagene. Nå legger han ut på tur igjen, i håp om å klare å følge sporene og se hvor Tuva har holdt til.

LES OGSÅ: Hund reddet eier fra brann

Over 90 savnet

Flere enn 90 hundeeiere har meldt sin firbeinte venn savnet til politiet i søndre Buskerud fra den 14. november og fram til i går.

I den samme perioden er 63 meldt funnet. De som er funnet er gjenforent med eierne sine. Men flere enn de 63 kan være gjenforent med eierne sine uten at politiet har fått beskjed om det.

– Det er nok mange som ikke melder fra når hunden blir borte også. Kanskje forsvinner hunden for så å komme tilbake etter noen timer, sier Olav Myrvold, operasjonsleder i Søndre Buskerud politidistrikt.

Med mindre det er mistanke om at en hund er stjålet, gjør ikke politiet noe annet enn å registrere savnetmeldingen.

– Det gjør vi for å kunne gjenforene hund og eier når noen finner en hund som er ute på egen hånd, sier Myrvold.

De fleste hundene som blir funnet blir gjenforent med eieren sin.

– Dersom eieren ikke melder seg blir hunden forsøkt omplassert, sier Tone Sælebakke, konsulent ved Bevillingsavdelingen i Søndre Buskerud politidistrikt.

LES OGSÅ: Hund funnet levende etter 52 døgn
 

 
comments powered by Disqus

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: