FØRST: Sorry, Bjørn Einar og Anders. Kaninene hoppet først i Vikersund i vinter.
Kjøp bildeKaniner først ut i Vikersund
Spretne kaniner tjuvstartet hoppsesongen i Vikersund i helga.
Bilde_3. Bildetekst.
Kjøp bilde
KOSEPAUSE: Heidi Huseby med to av elitehopperne, Sasha og Allie.
Kjøp bildeMODUM: Det blir ikke Bjørn Einar Romøren eller Anders Jakobsen som hopper først i Vikersund i vinter. Det gjorde kaninene som var med i helgens hoppe-NM for kaniner.
Hallen til Flying Team ble inntatt av ikke mindre enn 1.081 kaniner, fordelt på 45 raser, som konkurrerte om gjeve titler da Drammen og omegn kaninavlsforening var vertskap for landsutstilling for ungdyr.
Elitehoppere
Matmor Heidi Huseby fra Drammen hadde med seg de to langørede elitehopperne Sasha og Allie til konkurransen. Hun var ikke helt fornøyd med prestasjonene deres. De fikk likevel en velfortjent kosepause på armen hennes.
– Jeg er fra Drammen. Er med i avlsforeningen der og i hoppeklubben i Modum. Jeg har drevet med kaninhopping i ti år og eier åtte hoppekaniner, sier 23-åringen.
Som andre idrettsutøvere trengs målrettet trening. Derfor trener hun på Åmot en gang i uka.
-Ellers trener jeg mest hjemme hvor jeg har egen bane, sier Huseby, som gledet seg til å se resultatene til noen av hoppekaninene som kommer fra hennes oppdrett.
Noen av kaninene fikk ekstra oppmerksomhet. Særlig kaninene Mac Gyver og Miss Melody, som er av rasen hermelin og er utstillingskaninene til Jeanette Feindt Berg fra Vikersund. Hun har lært kaninene sine til å stå på to på kommando.
– Det ble utstillingssløyfe på Mac Gyver i dag. Han var bare ett poeng fra å vinne, sier hun.
Mange besøkende
Hele helgen valfartet småbarnsfamilier til Vikersundbakken for å se firbeinte sjarmører i pels i bred V-stil over hindrene, men også for å klappe og holde rundt de mange levende kosedyrene.