Utbrudd.: En ny askesky er på vei fra Island. Den største siden vulkanutbruddet.
Kan bli flyproblemer i flere dager
Askekaoset etter vulkanutbruddet på Island kan bli langvarig.
Pressekonferanse.:
Utbrudd.: Et stort vulkanutbrudd under isbreen Vatnajøkull ved Grimsfjell utløste full alarm på Island fredag. En 10-15 kilometer høy søyle av damp og aske sto rett til værs.
Innstilt. : Fra klokken 10 stenges flytrafikken i hele Norge.
Luftrommet over Norge vil i praksis være stengt også hele fredag, opplyste samferdselsminister Magnhild Meltveit Kleppa (Sp) på en pressekonferanse torsdag.
Meteorologene frykter at asken kan skape flyproblemer i flere dager framover.
Sammen med de andre involverte etatene orienterte Kleppa om flysituasjonen.
Kan bli problemer i ukevis
Kleppa understreket at hun hadde stor forståelse for de store problemene dette medfører for privatpersoner og næringsliv rundt om i landet, men at hensynet til sikkerheten må ha førsteprioritet.
LES OGSÅ: Akterutseilt i London
Avinor og Luftfartstilsynet er fortløpende i kontakt med internasjonale luftfartsmyndigheter om situasjonen.
– Dette kan bli langvarig, og det må vi forberede oss på. Men vi har tilgjengelig beredskap vi kan sette inn, sa konsernsjef Sverre Quale i Avinor under pressekonferansen.
LES OGSÅ: Tog, busser og båter fulle
Grunnet ulik vindstyrke på ulike høyder, så vil spredningen av vulkanasken bli veldig stor, opplyste direktør Anton Eliassen ved Meteorologisk institutt.
– Vi har ikke beregninger lenger fram enn til natt til lørdag. Men disse partiklene kan være i luften i fem til sju dager, sa han.
LES OGSÅ: Danvik-elever rammet av askekaos