Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Jonas Gahr Støre på valgvisitt i Drammen

Troika på Torget.

Det er kombinasjonen grasrot og topper som skal sikre Ap et godt valg i Buskerud. Jonas Gahr Støre toppet roselaget i går i Drammen. Og de anonyme damene på Torget likte det svært så godt. Til venstre Martin Kolberg, til høyre Torgeir Micaelsen.
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

En time i Drammen er nesten like godt som en kald pils. Og langt mer effektivt.

DRAMMEN: – Hvor er Jonas nå?

Vi har ikke en gang notert navnet på siste rosemottaker. Utenriksministerens smale, svarte blazer er ute av syne igjen. Martin Kolberg danner lykkelig baktropp. Lise Christoffersen er der. Torgeir Micaelsen soler seg også i utenriksministerens glans. En rose her, en rose der.

Puh... I løpet av en time i Drammen har Jonas Gahr Støre skjennet på en redaktør, lovet seg bort til et skirenn, trykket noenogtjue hender, delt ut like mange roser, holdt en appell og gitt et radiointervju.

Se bildene fra Støres sjarmoffensiv i Drammen her!

På gjerdet

Elever ved Danvik folkehøgskole i Drammen har akkurat gjennomført en meningsmåling i Drammen sentrum. 371 mennesker er spurt. En av fire forteller at de ikke har bestemt seg for hva de skal stemme.

En hel haug med velgere sitter på gjerdet og vet ikke hvilken fot de skal trå ned på. Da er det godt å ha en Jonas Gahr Støre til å kaste lys over problemstillingen.

Hør Jonas Gahr Støre og Martin Kolberg snakke om valgkampen på Kanal1

Tungvekterne

Buskerud kan bli det fylket der valget og regjeringsspørsmålet avgjøres. Forrige stortingsvalg var det like jevnt som nå, men slo i siste time ut i rødgrønn favør.

Nå vipper gallupen hit og dit, og derfor kjøres tungvekterne inn på valgkampens nest sist dager.

I går gikk Høyres toppkandidat Per-Kristian Foss fra møterom til møterom på Papirbredden. Imens satt KrFs nestleder Inger Lise Hansen i bilen på vei fra Södra Cell i Tofte til Mjøndalen skole. Erik Solheim åpnet en barnehage på Åskollen og Jonas, vår alles Jonas Gahr Støre, holdt en oppvisning i valgeffektivitet i og rundt Bragernes torg.

LES OGSÅ: Prominent politikerbesøk hos Kanal1

Redaktøren måtte svare

Han åpner hos samfunnsredaktør Odd Myklebust.

– Jeg beklager at det er litt rotete her, sier samfunnsredaktøren og setter fram en stol.

– Ja, du har rotet det til, du har skrevet at jeg har vært usynlig i valgkampen, sier Jonas Gahr Støre og setter seg.

Samfunnsredaktøren forklarer sitt syn. Jonas Gahr Støre ramser opp alle stedene han har vært, fra Alta til Stavanger. Alle rosene han har delt ut. Alle kakene han har delt opp. Og nå altså en time i Drammen. Så hva er det egentlig samfunnsredaktøren klager over?

Northug-metoden

Ifølge Gahr Støre skal en politisk valgkampspurt, gå etter Northug-mønster:

– Det gjelder å være med i teten og ha kreftene på slutten!

Buskerud Aps Siri Holland ser på klokken. Hun har fått beskjed om å være streng. Det er ikke så lett. Alle vil ha en bit av Jonas. Nå står hele AUF-rekka klar på torget. Med røde roser og røde kinn, klare til aksjon. Klar-ferdig-gå! Vi leker ikke valgkamp, gjør vi vel?

Ja til Hauer'n

Håndtrykk utveksles. Damene smiler. Ja da, han vil gjerne delta i Thorleif Haugs minneløp neste år også. Nei, han kan dessverre ikke forlenge visumet til en indisk prest. Han beundrer torgselgerens tyttebær og deler ut premier til vinnerne av et lokalt hinderløp og sier:

– Hvis dere vil at jeg skal være utenriksminister, er det bare én ting å gjøre!

Hånden til Jonas

En av ti velgere bestemmer seg på valgdagen. Kanskje flere. Det er derfor Drammen tapetseres med statsråder og statsrådsemner nå. Det er derfor du får hengere på døren og roser i lanken. De vet at du kanskje stemmer Arbeiderpartiet i dag, men Høyre i morgen.

Og nøkkelen til regjeringsmakt kan meget vel ligge akkurat her, i et håndtrykk med Jonas på Bragernes torg.

Den siste rosen

Vi klokker ham inn i radiostudio nøyaktig en time etter at han kom. På veien opp passerer vi siste dagers utepilsere på Bragernes torg.

Utenriksministeren gir sin siste rose til en ung jente ved kafébordet der. En time i Drammen er over. Var den bedre enn en dram i timen?

Utenriksministeren trekker sammen blazeren og smiler.

– Ja... men tenk deg en kald øl nå.

LES FLERE VALGSAKER HER

Publisert lørdag 12. september 2009 kl. 00:00.
Sist oppdatert lørdag 12. september 2009 kl. 00:00.

Annonse

Kommentarer

SKRIV EN KOMMENTAR!


Registrert eller anonymt?
ANONYMT: Du er fortsatt velkommen til å kommentere anonymt ved å skrive inn de fire tegnene i koden under. Da vil kommentaren din bli lest/godkjent av redaksjonen før publisering.
REGISTRERT: Hvis du registrerer deg med mobilnummer og logger inn, slipper du å skrive kode og kommentaren din blir publisert umiddelbart.

Logg inn her

Ny bruker eller glemt passord?

Fyll inn mobilnummeret over for å få tilsendt et engangspassord. Du kan bytte passord når du har logget inn

Mobilnummer og innlogging ber vi om for å holde et godt nivå på diskusjonene. Hvis du er logget inn, blir din kommentar publisert umiddelbart. Anonyme kommentarer må godkjennes av redaksjonen før publisering.


» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.


Søndag
Delvis skyet
20°
Mandag
Delvis skyet
22°
Tirsdag
Regn
19°

+ mer vær

Gå til værside »

X-weekend - stunt på torget

Miss i Drammen

Hopplandslaget slo SIF i golfduell

Se flere videoer

Søk i skattelistene
for 2008

Nyheter på tv/radio

Al Jazeera Int.: 23:30 Listening Post

» Gå til TV Guiden

Annonse

Export =