Utfordring: : Ulla Nævestad (H) synes Drammen har endret holding til fjordbyprosjektet, og håper meklingen hos Fylkesmannen løser striden. Drammensordfører Tore Opdal Hansen sier han er positiv til utvikling på Lierstranda.
Kjøp bildeJakter nye løsninger
Gjelsten Holding mener striden om fjordby har nådd et veiskille.
Bompenger: : Sten-Arthur Sælør i Gjelsten Holding mener trafikkløsninger for Lierstranda må finansieres ved bompenger og offentlige midler.
Kjøp bildeLIER: – Møtet torsdag var et veiskille for fjordbyprosjektet. Drammens ordfører har ikke tidligere gitt slik støtte til prosjektet, sier prosjektleder Sten-Arthur Sælør i Gjelsten Holding.
Les også: Tegner fremtidens Lierstranda
Tidligere denne uken arrangerte Lier næringsråd debatt mellom Liers ordfører Ulla Nævestad (H) og Drammens Tore Opdal Hansen om de omstridte fjordbyplanene på Lierstranda.
Under denne debatten uttalte drammensordføreren at han tror det vil komme bolig- og næringsutvikling langs Liers indrefilet.
LES OGSÅ: Vil ha mer av naboen
Utfordring
Etter debatten tok Opdal Hansen selvkritikk på at innvendingene fra Drammen ikke kom før innsigelsen.
Nævestad uttalte nemlig under møtet at Drammen har hatt nok av muligheter til å peke på utfordringer knyttet til fjordbyplanene.
I et brev til Lier kommune går det fram at Drammen ikke fant tid til å komme med en uttalelse i forhåndshøringen til kommuneplanen.
Resultatet var i stedet det Lier kaller en overraskende protest.
Byutviklingsdirektør Arild Eek i Drammen mener derimot at de ikke hadde mulighet til å fremme sine synspunkter på mulige trafikkproblemer før i fjor sommer.
LES MER: Nabostriden fortsetter
Da fikk de presentert en rapport fra Rambøll som viste konsekvensene.
– Rapporten blottla de store trafikale problemene. Den reelle faglige diskusjonen kunne ikke Lier og Drammen føre før i fjor sommer, sier Eek.
Kommunalsjef Synnøve Tovsrud i Lier er ikke enig i dette, men nå har partene sagt ja til å mekle.
Det er ingen hemmelighet at det blir krevende. 2,5 år med samarbeidsmøter mellom fagstabene og ordførere i de to nabokommunene har ikke ført til felles løsninger.
– Vi må prøve å se på ting på en ny måte, men vi sitter ikke med de mulige løsningen, sier Tovsrud.
LES OGSÅ: Vil mekle uten Tore