- BARNAS BEHOV FØRST: - Det man må tenke på er å sette barnas behov først - alle barn må få vite hvor de skal være og hvordan jula skal se ut, sier leder ved barnevernsvakten, Gunn Figenschau.
- Ikke alle barn gleder seg til jul
Barnevernsvakta ber alle om å bidra til at de som trenger hjelp får det. Betzy krisesenter forventer en travel tid etter jula.
DRAMMEN: - Det er ikke alle barn som gleder seg til jul. Det man må tenke på er å sette barnas behov først - alle barn må få vite hvor de skal være og hvordan jula skal se ut, sier leder ved barnevernsvakten, Gunn Figenschau.
Barnevernsvakten, som dekker kommunene Drammen, Nedre Eiker, Lier, Hurum, Røyken, Sande og Svelvik, har vært i kontakt med 730 ulike barn i år. I det siste har man spesielt sett konflikter mellom barn og foreldre, og mellom foreldre og foreldre.
Disse gjør seg mer synlige i jula - når blant annet spørsmålet om hvor barn skal være dukker opp.
- Løft blikket
Barnevernsvakten holder åpent som normalt i jula. De jobber med en rekke problemstillinger - som rus hos barn, psykiatri, omsorgssvikt, vold, sykdom og atferdsproblemer, i tillegg til samlivsproblemer.
- Er det én ting vi ønsker nå i jula er det at folk skal løfte blikket bort fra sitt eget, se andre, ikke minst barna. Se om det er noe man kan gjøre for andre som trenger det, sier Figenschau.
LES OGSÅ: Mange barn får en tøff jul
Krisesenter: - Mye skjer etter jula
- Det er blitt en myte at det er akutt med henvendelser akkurat i jula, sier daglig leder ved krisesenteret, Linda Jakobsen.
Jakobsen forteller imidlertid at det er rett etter jul og nyttår man ofte får besøk.
- Man har gjerne besøk i jula og rundt nyttår, og da holder man masken. Men etter dette blir det ofte crash, sier Jakobsen, som forteller at krisesenteret har en jevn tilstrømming hele året.
LES OGSÅ: Forventer økt pågang på Betzy
Alle får veiledning
Jakobsen oppfordrer alle som opplever truende situasjoner i hjemmet om å ta kontakt med krisesenteret.
- Vi er bemannet døgnet rundt. Det er lov å ringe anonymt, og man får råd og veiledning uansett. Dette gjelder både for kvinner og for menn, sier Jakobsen.
LES FLERE NYHETER HER