I KØ PÅ SØNDAG: Tidligere denne måneden var Nils Sverreson på søndagshandel på Meny sammen med datteren Gabriella. Da kunne han bare handle i en liten butikk vegg i vegg med hovedbutikken. Ordfører Tore Opdal Hansen vil at kunder skal kunne handle i hovedbutikken også på søndager.
I matkø på en søndag
Det er så lang kø på mange søndagsåpne butikker at Nils Sverreson reiser forbi for å finne et sted med mindre kø.
HER KAN DU HANDLE PÅ SØNDAGER:
SØNDAGSÅPNE BUTIKKER:
- De såkalte «Brustadbuene» er utsalgssteder for kiosk- og dagligvarer som har et areal under 100 kvm, og som er unntatt hovedregelen om at man skal holde stengt på søndager.
- Lokalet skal ha under 100 kvm salgsflate: Det omfatter området der det er varer utstilt innendørs og området med kassaapparat. Måles opp fra vegg til vegg.
- Butikklokalet skal være et «selvstendig butikklokale», og skal ha fastmonterte vegger.
- Det er ingen begrensning på butikkens lager.
Handler du på søndagsåpne butikker?
DRAMMEN: – Har du sett på Bunnpris? Der går køen fra inngangen helt gjennom butikken og til kassene, sier Nils Sverreson.
Denne søndagen er han sammen med datteren Gabriella (5) på Meny på Åssiden. Som har egen «Brustad-bu» der det før var frisørsalong.
– Jeg kjører heller forbi et par andre søndagsåpne butikker for å slippe kø. Kanskje dumt jeg sier dette, for da kommer det vel flere folk hit, sier han.
Pizza
Vanligvis pleier familien å handle i store kvanta, men det hender fryseren er tom. Derfor er han på Meny for å handle pizza og grønnsaker.
– Jeg liker best pizza med tomatsaus og ost, sier Gabrielle bestemt.
– Det blir først og fremst nødkjøp, opptil et par ganger i måneden. For eksempel for å kjøpe pølser til å ha etter skituren.
Dobbelt opp
Hos Bunnpris på Losjeplassen begynner trafikken å ta seg opp.
– Det er fra klokken 14 til 18 det er mest besøk, sier fungerende butikksjef Sadik Uysal.
– Hvor mange kunder har dere inne på en søndag?
– Forrige søndag var det 1.200, mens på en vanlig ukedag har vi i snitt 600.
Selve butikklokalet til Bunnpris er ca. 60 kvadratmeter. Ved inngangen har de frukt, grønnsaker, krydderurter og noen blomster, likevel utgjør samlet salgsareal godt under 100 kvadratmeter, som er grensen.
(artikkelen fortsetter under bildet)

FULLT KJØR:Søndagene er det fullt kjør på Bunnpris, især mellom klokken 14 og 18 forteller Sadik Uysal. FOTO: LISA SELIN
Rask mat
– Hva folk handler mest på en søndag? Det er mye rask middagsmat, som pizza, sier Uysal.
Det går raskt unna når han og en medhjelper betjener de to kassene. For hver kunde kjøper ikke mye, kun akkurat det de trenger. Men finnes det ikke i butikklokalet, så stikker han inn i hovedbutikken for å hente varer.
For det er fullt lovlig. «Brustad-bua» er oppkalt etter daværende barne-og familieminister Sylvia Brustad, som i 1997 foreslo endringer i åpningstidsloven. Fra 1. januar 1999 gjaldt reglene som begrenser arealet for søndagsåpne butikker.
Lenge var det kun et fåtall slike butikker. Som Gima Mat på Øren i Drammen som i dag er en søndagsåpen Joker-butikk). Da var det Bunnpris-kjeden i Trondheim fant på løsningen med å lage en egen «Brustad-bu» i tilknytning til en vanlig butikk, og det ble umiddelbart en suksess, som først og fremst Kiwi har kopiert her i distriktet.
LES OGSÅ: I 2009 anmeldte Gima Kiwi fordi de mente «Brustadbuene» ikke holdt mål
Dette gjøres ved å bygge en parallell butikk på maks 100 kvadratmeter vegg i vegg med en vanlig butikk, og så bruke den ordinære butikken som et lager der man kan hente varer.
Fullt lovlig, og det var en av grunnene til at Gima Mat måtte gi opp i fjor, konkurransen med Kiwi ble for stor.
Hva folk handler mest på en søndag? Det er mye rask middagsmat, som pizza
Turiststeder
Det er tolv søndagsåpne butikker i vårt distrikt, ifølge kjedene selv. Nesten alle slike «Brustad-buer» i tilknytning til vanlig butikk.
Noen butikker er fritatt fra forbudet om søndagsåpent. Dette gjelder blant annet butikker på typiske turiststeder, som Noresund, Norefjell og Eggedal.
Et annet unntak er trafikk-knutepunkt. Dette unntaket ble gjort av hensyn til taxfree-handelen på flyplassene, som gir stor fortjeneste til statseide Avinor.
LES OGSÅ: Vil handle på søndager