VIL HA GRENSER:

VIL HA GRENSER: Sofie Jordheim (15) (t.v.), Madeleine Gundersen (16), Cathrine Sønvisen (15), Elisabeth Arctander (15) og Ekim Safak (15) ved Svensedammen skole mener det er viktig med tydelig grensesetting fra foreldre.

Kjøp bilde

Forberedt på vårfylla

Våren er en hektisk tid for Uteteamet i Drammen. For med snøsmelting og varme, kommer også ungdomsfylla.

Annonse
HØYSESONG I VENTE:

HØYSESONG I VENTE: Ronald Pedersen (t.v.), Cecilie Evju, Morten Hellerud, Harald Schønning-Lykke og Silje Grøndahl i Uteteamet i Drammen er forberedt på at april og mai blir måneder med en økning i ungdomsfylla. (FOTO: SVEN-ERIK RØED)

Kjøp bilde

Ungdom og alkohol

Debutalder: I Norge er gjennomsnittlig debutalder for å drikke øl 15 år, 15,6 år for vin og 15,5 år for brennevin. Tallene er fra 2008, og er de ferskeste Folkehelseinstituttet opererer med.
Drikker ukentlig: 11 prosent av norske gutter på 15 år drikker alkohol en gang i uken eller oftere, viser en undersøkelse fra Hemil-senteret ved Universitetet i Bergen. Tilsvarende tall for 15 år gamle jenter er ti prosent.

Annonse

DRAMMEN : Det går mot høysesong for Uteteamet i Drammen. I vårmånedene april og mai trekker ungdommen utendørs, og dette er også tiden der en del mindreårig ungdom tester ut alkohol og for første gang.

For noen ender disse festene med høy promille og en oppførsel de angrer på.

– Det stemmer at vi har mer å gjøre om våren, sier Ronald Pedersen, leder av Uteteamet.

Den samme erfaringen har de ansatte i Ungdomskontakten i Øvre Eiker.

– Vår erfaring er at april, mai og juni er de månedene der det er mest ungdom ute på offentlige arenaer, og også mer drikking, sier Tor Arne Andreassen i Ungdomskontakten i Øvre Eiker.

Del på Facebook 

Rockekonsert

Ved Svensedammen skole på Konnerud har elever, lærere og foreldre hatt fokus på alkohol og grensesetting i mange år.

Hver vår de siste sju-åtte årene har skolen arrangert «Rock mot rus» – en rockekonsert for både elever og foreldre. Torsdag kveld kom dessuten politiet på et foreldremøte for å snakke om denne problematikken.

Helsedirektoratet mener slike foreldremøter er viktige arenaer der foreldre kan utveksle erfaringer og snakke om grensesetting. I Buskerud var det derimot bare litt over en tredjedel av skolene som hadde foreldremøter om alkohol forrige skoleår.

Ifølge Svensedammen-rektor Marianne Haagensen er det behov for å jobbe kontinuerlig med denne tematikken.

– Det er et problem på Konnerud at det er mye bruk av alkohol i tidlig alder, mener rektoren, og legger til:

– Mai i 9. klasse er et tidspunkt mange tester alkohol for første gang.
vil ikke bryte tilliten.

Politibesøk

Onsdag hadde nettopp 9. klasse ved Konnerud-skolen besøk av politifolk fra forebyggende avdeling ved Drammen politistasjon. Tema var blant annet alkohol.
9.-klassingene Ekim Safak og Elisabeth Arctander sier besøket var positivt.

– Jeg drikker ikke, men jeg vet om medelever på min alder som har vært fulle, sier Ekim, og får nikkende støtte av Elisabeth.

Ekim sier han holder seg unna festing av respekt for foreldrene, som ifølge 15-åringen har gitt klar beskjed om at de ikke aksepterer at sønnen drikker alkohol.

– Dessuten driver jeg med fotball, sier Ekim.

En fersk undersøkelse fra Helsedirektoratet viser at mer enn åtte av ti ungdommer ønsker at foreldrene setter grenser for alkoholbruk.

10.-klassingene Cathrine Sønvisen, Sofie Jordheim og Madeleine Gundersen ved Svensedammen skole er enige i at foreldrene må sette klare grenser.

– Grensesetting er viktig for å begrense alkoholbruken blant ungdom, sier Cathrine.
Elevene mener et godt forhold til foreldrene er helt avgjørende.

– Da er det viktigere å ikke bryte foreldrenes tillit enn å tøffe seg for vennene, mener elevene.

LES OGSÅ: 15-åring hadde 4,6 i promille

Ber foreldrene sjekke

Ungdom drikker langt mindre og sjeldnere i dag enn i 2006, viser en oppsummering av Helsedirektoratets ungdomsundersøkelser.

– Tydelig grensesetting fra foreldrene er en av årsakene til endringene, mener Anne Hafstad, avdelingsdirektør i Helsedirektoratet.

Ronald Pedersen fra Uteteamet i Drammen ser også en bedring i foreldrenes involvering de siste årene.

– Vi har jobbet mye med dette, og vi har blant annet vært til stede på foreldremøter, sier Pedersen.

Han råder likevel foreldre til å ta en sjekketelefon for å kontrollere at barna faktisk sover over der de har sagt de skal være.
– Vi vil jo gjerne stole på barna våre, men det er ikke dumt å ta en ekstra sjekk, mener Pedersen.

LES OGSÅ: Vil stoppe fjortisfylla

Les flere nyheter fra dt.no

 

 
comments powered by Disqus

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: