TROR PÅ FÆRRE SALG. Ragnhild Haaning i Eiendomsmegler1 tror det blir solgt færre eiendommer i år enn i fjor. – Jeg blir ikke overrasket om antallet salg synker 10-15 prosent i år, sammenlignet med tallene for 2009, sier hun til Drammens Tidende FOTO: REIDAR HALDEN

Kjøp bilde

Fire av ti tror på vekst

Ingen steder i landet er forventningene til vekst i boligprisene så lave som her i regionen.

Annonse
Annonse

DRAMMEN: En ny undersøkelse som Prognosesenteret har utført for Eiendomsmegler1, viser at 41 prosent av innbyggerne i Buskerud, Vestfold og Telemark forventer vekst i boligprisene det kommende året.
– Det er tydelig at innbyggerne her i regionen forventer en jevnere prisutvikling enn det man gjør andre steder. Men jeg kan ikke gi noen god forklaring på hvorfor det er slik, sier administrerende direktør Ragnhild Haaning i Eiendomsmegler1 til Drammens Tidende.

Tror på høyere rente


Hun mener det er bra for boligmarkedet, dersom folks forventninger om en jevnere prisutvikling slår til. Ifølge Eiendomsmegler1-sjefen kjøper og selger de fleste i samme marked, og da er det bra med forutsigbarhet og stabilitet.
– I tillegg kan det være enklere for dem som etablerer seg for første gang, å komme inn på boligmarkedet her, sier hun.
Undersøkelsen viser også at så mange som 80 prosent av de spurte i undersøkelsen forventer høyere renter det kommende året. I tillegg forventer mange fortsatt økende ledighet. Haaning avviser imidlertid at dette kan være forklaringen på den begrensede troen på høyere boligpriser.
– Vi har ikke en egen renteutvikling for vårt område. Vi har heller ikke noen særegen utvikling på arbeidsmarkedet som kan forklare slike forskjeller, sier hun.

Opp i starten av året


I samtlige av landets øvrige regioner forventer mer enn halvparten at prisene er høyere om ett år enn de er i dag. Høyest er forventningen til prisvekst i Oslo og Akershus. Der tror så mange som 62 prosent på høyere priser ett år fram i tid.
Prognosesenteret forventer en prisvekst i år på mellom fem og ti prosent. Siden nyttår har boligprisene i Buskerud steget rundt fire prosent. Historisk sett har det meste av prisstigningen kommet i løpet av første halvår, og slik tror flere av eiendomsmeglerne det blir i år også.
– Så langt virker 2010 til å være et normalår. Prisene følger en vanlig utvikling, og vi ser ingen store avvik. Det er litt få eiendommer ute for salg, men det som legges ut, blir greit solgt. Så vi har et balansert boligmarkedet, sier Geir Storli hos Eiendomsmegler Dahl.

Spår nedgang


Han og Ragnhild Haaning har imidlertid litt sprikende spådommer for 2010 når det gjelder antall boligsalg. Storli regner med at antallet ender omtrent på fjorårsnivået, mens Haaning tror på en nedgang.
– Jeg blir ikke overrasket om det blir en nedgang på 10-15 prosent, sier hun.
 

 
comments powered by Disqus

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: