GLADE VINNERE. F.v. Hege Mogård Hanssen, Kristin Juul og Roar Sande var slitne men glade etter et døgn med idéutvikling. FOTO: MARI BERG KJÆR

Kjøp bilde

Ett døgn med idéer

De kreative studentene i gruppen Tur-Retur kunne etter ett døgn juble for sin glimrende idé om å lage en turbeholder til sennep, ketchup og sprø løk.

Annonse
Annonse

For første gang ble Idé Grand Prix arrangert ved Høgskolen i Buskerud, med mange gründerspirer med gode idéer. Tur-Retur gikk helt til topps med sin turbeholder for pølsetilbehør.
-Vi tenker oss en beholder som inneholder både sennep og ketchup i to flasker som henger sammen. På undersiden kan man skru på en boks med tilbehør av sprø løk, agurkmiks eller annet man ønsker å ha på pølsene, forteller Kristin Juul.
Hun kastet ut ideen om en slik beholder i første idédugnad, men forslaget ble forkastet. Da det ble gjort et bytte i gruppene luftet hun nok en gang forslaget, og fikk umiddelbart positiv respons.
-Dette er en enkel og konkret greie som det har vært spennende å jobbe med, sier hun.

SAMHOLD. Med seg i gruppen hadde hun medstudentene Roar Sande og Hege Mogård Hanssen. Alle tre studerer lysdesign ved Høgskolen i Buskerud.
-Jeg ser absolutt et behov for dette produktet. Når man skal gå tur i fjellet å ha med seg pølser så ønsker man jo å ha minst mulig i sekken, sier Roar.
-Vi har tenkt at dette skal være en engangsbeholder slik at man har nok tilbehør til ti pølser som det er i en pakke. Det kan også være aktuelt at den lages i et materiale som eventuelt kan brennes slik at man slipper å ha med seg emballasjen hjem, sier Hege.

HELE NATTEN. De tre vinnerne er slitne etter ett døgn med intens jobbing, og innrømmer at de har sovet noen minutter her og der.
-Den største utfordringen her har vel vært å holde seg våken i over ett døgn. Jeg gleder meg veldig til å komme hjem og legge meg, sier Roar.
-Vi har vel vært litt apatisk til tider, sier Hege.
Som beste gruppe stakk de av med en sjekk på 5000 kroner fra Innovasjon Norge, og de er ikke i tvil om at de vil gjøre noe med ideen.
-Vi skal ha studentbedrift som valgfag dette året, så det er nok ikke umulig at vi skal bruke denne ideen i prosjektet der også, sier Kristin.

INTERESSERT. Informasjonsdirektør i Stabburet, Robert Rønning, synes ideen til studentene virker spennende.
-Vi blir veldig glade når folk kommer til oss med gode idéer. Det er fint at de som bruker produktene våre, som i dette tilfellet vil være Idun ketchup og sennep, forteller hvordan vi kan utvikle oss. Vi er åpne for å se på nye idéer, selv om noen vil bli forkastet og noen kanskje vil bli videreutviklet. Jeg ser gjerne at studentene tar kontakt med oss, men jeg kan ikke garantere at vi bruker ideen deres, sier Rønning.

 
comments powered by Disqus

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: