Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Eliteskole for 13-åringer

Elevene i 7a på Danvik synes det virker spennende, men litt skummelt å begynne rett på videregående.

Elevene i 7a på Danvik synes det virker spennende, men litt skummelt å begynne rett på videregående. Fra venstre Tony Andre Hvamstad, Tone Borgersen, Jonas Guttormsen og Bendik Fjerdingstad.
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

30 ungdomsskoleelever på 13 år kan fra neste høst trolig begynne rett på videregående skole i Drammen.

Ungdomsskoleelevene skal gå i en egen klasse på Strømsø videregående skole, men i tillegg til vanlig ungdomsskolepensum får de prøve seg på deler av pensum fra videregående skole. Enkelte av elevene kan også få følge undervisningen i enkelte fag i videregående direkte hvis de er gode nok. Etter at ungdomsskoleelevene har gått tre år på videregående er tanken at elevene skal kunne fullføre videregående med et spesielt tilrettelagt opplegg på Strømsø. Det er også muligheter for at de kan fullføre videregående på kortere tid enn normalt.

ELITELINJE. - Vi hører så mye om de skoletrøtte, men dette er et tilbud for de skoletørste. Elever som er spesielt motivert og føler at de ikke får nok påfyll i vanlig ungdomsskole, sier kommunaldirektør Kari Høyer. Hun fremmet forslaget i forbindelse med at Drammen kommunes budsjett ble lagt fram i går, og hvis politikerne godkjenner forslaget hennes håper hun at elevene kan begynne på den nye linjen allerede til høsten. Elevene til den nye linjen rekrutteres ved at de som vil søker seg inn, men av kapasitetshensyn kan foreløpig bare elever fra Gulskogen, Strømsø og Galterud søke. Blir det flere søkere enn plasser må skolen plukke ut elevene.
- Vi tar ikke inn etter karakterer. De har jo ikke karakterer fra barneskolen. Vi henter elever etter intervju, sier Høyer og forteller at de vil lage en manual med kriterier de vil vurdere etter.
- Blir dette en elitelinje?
- Kall det gjerne det, men det er positivt. Man skal dyrke fram de gode, sier Høyer.

BETENKTE. Tillitsvalgte for lærerne i videregående, Kristine Novak, synes ikke noe om det nye skoletilbudet i den form som det er lagt fram.
- Vi er positive til at man kan ta fag fra videregående på ungdomsskolenivå, men vi er skeptisk hvordan det løses her. Det virker som en eliteklasse og det er vi imot, sier Novak. Tillitsvalgt for lærerne i grunnskolene i Drammen, Marit Ustad, er foreløpig avventende til forslaget.
- At de skoletørste får et tilbud er vi ikke negative til, men vi har en del betenkeligheter i forhold til hvordan det organiseres, sier Ustad.
TORUN HAVNAAS
torun.havnaas@dt.no

Publisert onsdag 03. november 2004 kl. 00:00.
Sist oppdatert onsdag 03. november 2004 kl. 00:00.

Annonse

Kommentarer

SKRIV EN KOMMENTAR!


Registrert eller anonymt?
ANONYMT: Du er fortsatt velkommen til å kommentere anonymt ved å skrive inn de fire tegnene i koden under. Da vil kommentaren din bli lest/godkjent av redaksjonen før publisering.
REGISTRERT: Hvis du registrerer deg med mobilnummer og logger inn, slipper du å skrive kode og kommentaren din blir publisert umiddelbart.

Logg inn her

Ny bruker eller glemt passord?

Fyll inn mobilnummeret over for å få tilsendt et engangspassord. Du kan bytte passord når du har logget inn

Mobilnummer og innlogging ber vi om for å holde et godt nivå på diskusjonene. Hvis du er logget inn, blir din kommentar publisert umiddelbart. Anonyme kommentarer må godkjennes av redaksjonen før publisering.


» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.


Søndag
Delvis skyet
20°
Mandag
Delvis skyet
22°
Tirsdag
Regn
19°

+ mer vær

Gå til værside »

X-weekend - stunt på torget

Miss i Drammen

Hopplandslaget slo SIF i golfduell

Se flere videoer

Søk i skattelistene
for 2008

Nyheter på tv/radio

Al Jazeera Int.: 23:30 Listening Post

» Gå til TV Guiden

Annonse

Export =