ILLUSTRASJONSFOTO: SESAM
Kjøp bildeDrammen i 3D
I dag kan du for første gang se Drammen på tredimensjonalt kart.
Sesam lanserer denne uken revolusjonerende nettkart over Drammen i 3D. Forrige måned ble Oslo og Trondheim lansert i 3D. Østfoldbyene Sarpsborg og Fredrikstad ble lansert for drøye to uker siden. Nå står Drammen for tur.
Kartene er bygget på militær teknologi fra svenske Jas Gripen, og deres system for navigering av missiler.
Det er en annerledes og morsom opplevelse å utforske byen sin på denne måten. Her kan du for eksempel svinge forbi barndomshjemmet, utforske nabolaget eller følge Drammenselva et stykke, sier Hanne Norstrøm, markedsdirektør i Sesam.
Nå kan alle sveve over og gjennom byen i svært realistiske 3D-bilder. Vi gleder oss til å høre hva drammensere synes om å se sin egen by i 3D, smiler Hanne Norstrøm.
Se dekningsområdet for kartet her
Se kartet her
Militær teknologi
Det er det svenske selskapet C3 Technologies AB som har kommersialisert missilguide-teknologien og utviklet 3D-modellen.
Et av Norges fremste 3D-selskap, myVR, har bygget videre på modellen, og utviklet programvaren som gjør at mange nordmenn etterhvert vil finne sin egen by, gate og bolig i 3D-kart på nett.
Foreløpig er det Trondheim, Oslo, Fredrikstad, Sarpsborg og Drammen som omfattes av tjenesten, men flere byer venter.
Mange bruksområder
Den nye generasjonen nettkart har en rekke bruksområder hvor brukerne vil ha glede av dem.
Ikke minst gjelder dette boligsøk på FINN.no, hvor man nå vil få et helt annet inntrykk av utsiden av boligen, hagen, gaten og omgivelsene, enn det man har kunnet tidligere.
Mange vil nok også bruke de nye kartene til å orientere seg i bybildet, når man skal kjøre inn i en by eller et område man normalt ikke beveger seg i.
Hele Norge i 3D
For første gang finnes nå et nettkart med hele Norgeskartet i 3D.
Hele Norges landstrakte natur legges ut i 3D basert på flyfoto og høydemodeller. Dette betyr at du i samme tjeneste kan fly rundt blant Norges fjell og fjorder og se hvordan blant annet Geiranger, Ålesund, Sognefjorden og Trollstigen ser ut fra luften.