Væsker:

Væsker: Såret på kneet til ti år gamle Fahad Zaman Kiani må skiftes på regelmessig. Den oppgaven må mamma Sadia Kiani ta. Hun fikk sjokk da hun så bittmerkene i beinet til tiåringen. (Foto: Tore Sandberg)

Kjøp bilde

Bitt av hund

Familien krever at hunden avlives.

Annonse
Samme dag:

Samme dag: Samme dag: Sårene på låret til Fahad Zaman Kiani blødde i flere dager. (Foto: Privat)

Kjøp bilde
Annonse

Drammen: Ti år gamle Fahad Zaman Kiani bøyer seg ned for å ta opp fotballen. Da flyr schæferhunden på ham og setter tennene i låret og kneet på tiåringen.

– Jeg sparket til hunden, da ga han seg. Så kom eieren og dro hunden bort, sier Fahad Zaman Kiani.

Hunden var i bånd mens den ble luftet av eieren langs skoleveien til Fahad.

Tiåringen sier han ikke gjorde noe for å provosere hunden.

Tør ikke gå ut alene

Hjemme i leiligheten på Fjell hinker tiåringen bortover på høyre bein. På den andre har han tre dype sår etter tennene til hunden.

Onsdag bar det rett på legevakten for stivkrampesprøyte. Etterpå ble han videresendte til sykehuset.

Legevakten turte ikke behandle sårene fordi de var for dype. Nå går tiåringen med åpne sår. Legene ville ikke sy på grunn av infeksjonsfaren.

– Jeg får ikke være i bevegelse og må være hjemme fra skolen, det er kjedelig, sier fjerdeklassingen.

Etter møte med schæferhunden har han ikke turt å gå ut alene. Kun én gang har han vært ute, og det sammen med mor og far. Han har sett hunden gjennom vinduet. Da var han glad for at han satt inne.

– Ingen av oss vil møte den hunden igjen, sier Kiani.

Anmeldte hundeeieren

En kvinne som så det hele fra motsatt side av veien kjørte tiåringen hjem.

– Jeg fikk sjokk da jeg så sårene, jeg visste ikke at det var så ille og så store sår, sier mor Sadia Kiani.

Det blødde gjennom buksa og buksa hadde store hull etter hundetennene.

Hundeeieren er anmeldt for det skadeverket hunden påførte 10-åringen. Familien ønsker at hunden skal avlives før den går til angrep på andre barn.

Det lykkes ikke Drammens Tidende å få tak i hundeeieren i går.

Politiet avgjør avliving

Ifølge hundeloven kan den som blir skadet av en hund kreve at hunden avlives. I loven står det også at en hund som påfører barn vesentlig skade bør avlives.

Det er opp til forvaltningsavdelingen ved politistasjonen å vedta avlivning. Hva som skjedde da hunden angrep, om det finnes tidligere meldinger på hunden, om hunden utgjør en fare og hundens nytteverdi er avgjørende i denne vurderingen.

Politiet kan også opprette straffesak mot hundeeieren dersom hundeholdet har vært uforsvarlig. Strafferammen på dette er fengsel i inntil seks måneder eller bøter.

– Dette er saker som normalt løses med bøter eller i konfliktrådet, sier jourhavende jurist ved Søndre Buskerud politidistrikt, Ole Jacob Garder.

Debatten i denne saken er fjernet på grunn av usaklige kommentarer som blant annet inneholder personhets og opplysninger som ikke kan verifiseres. 

 

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: