JUTEBAG. Med denne bagen skal Drammen profileres på en miljøvennlig måte, og med en dose god samvittighet, forteller Faysal Ahmed og Hanne Lund i Jutekompaniet. FOTO: HENNING AARSET

Kjøp bilde

Bag med samvittighet

En miljøvennlig handlebag, produsert i u-land og med Drammens-logo.

Annonse
Annonse

Det er hva Hanne Lund fra Drammen og hennes partner Faysal Ahmed fra Bangladesh håper skal bli forretning for deres nystartede firma Jutekompaniet. Bagene er laget av jute, et biologisk nedbrytbart plantemateriale som det lages fibre av og som veves til stoff i Bangladesh.

– Det er mye likt strie, sier Hanne Lund.

LES OGSÅ: Dette kan bli bæsjeboks for Fido

I disse dager jobber de to med å selge inn produktet i butikker og firmaer i Drammen. Målet er at butikkene selger disse ut igjen for en rimelig penge, eller at bedrifter bruker dem til egen profilering.

Foruten en miljøvennlig produksjon vil ti prosent av overskuddet gå til Dhaka Project i Bangladesh til arbeid mot fattigdommen i slummen i Dhaka.

LES OGSÅ: Tegner miljøvennlig sportsbil

 
comments powered by Disqus

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: