arkivtegning: karl gundersen
Finansiering av sykehus
Summarisk finansieres spesialisthelsetjenesten, les sykehusene, med drøye 100 milliarder kroner over statsbudsjettet, ti prosent av totalen.
60 prosent er rammefinansiering der pengene fordeles på de enkelte helseforetak hovedsakelig etter demografiske forhold.
DRG
De resterende 40 prosent fordeles som innsatsstyrt finansiering der man ved hjelp av kompliserte modeller kompenserer de enkelte foretak etter hvor meget arbeid de utfører. (DRG poeng som aktivitetsmål).
(Diagnoserelaterte grupper (DRG) klassifiserer pasienter etter sykdomstype og behandlingsomfang. Hensikten med DRG-systemet var å styre ressursbruk og kvalitet i somatiske sykehus, red.anm.)
Sykehusets «inntjening»
Med dette systemet blir det viktig for det enkelte helseforetak ikke bare å optimalisere, men også suboptimalisere innsatsen til de aktiviteter som gir best «inntjening». (En prematur fødsel gir større inntekter enn en ordinær fødsel).
Det er ingen tvil om at det legges ned betydelige ressurser i opplæring for å tilpasse seg systemet best mulig og i enkelte tilfeller fristes det enkelte helseforetak til regelrett å jukse for å skaffe seg større inntekter. Det er dette som er innrømmet ved Drammen Sykehus. Denne inntekten øker ikke totalinntekten til norske sykehus, men tas fra andre sykehus fordi økt aktivitet ikke nødvendigvis fører til mer penger fra Stortinget.
Rammefinansiering
Det stilles spørsmål ved effektiviteten til helseforetakene og om ikke for store ressurser medgår til aktiviteter som ikke kommer pasientene direkte til gode.
Det bør vurderes å gå over til 100 prosent rammefinansiering for derigjennom å frigjøre betydelige ressurser som i dag går med til tiltak av ikke produktiv karakter.
Selv om DRG-systemet gjør det lettere å foreta sammenligninger mellom sykehus og muligens ansporer noen til å gjøre en ekstra innsats (er dette dokumentert?) er jeg overbevist om at fordelene er betydelig mindre enn ulempene. Helsekronen må gå til pasienten og ikke internfakturering i spesialisthelsetjenesten.
DRG kan imidlertid være hensiktsmessig i forbindelse med fritt sykehusvalg. Behandlende sykehus får i dag ingen del av rammefinansieringen dersom pasienten tilhører en annen region.
Spesialisthelsetjenesten må forenkles. DRG bidrar til det motsatte.