Jon Mihle, daglig leder på Portåsen, mener det går bra. – Vi er helt sikre på at vi greier å løse dette, sier han. Det har kostet 18 millioner r kroner å sette i stand Wildenveys barndomshjem slik det fremstår i dag. Fylkets kulturpolitikere avgjør i dag om de vil gå mot utviklingssjefen og etterkomme søknaden om en halv million kroner i støtte.
Trenger raske penger
Portåsen ber fylket om en «redningspakke» på en halv million for å få hodet over vannet.
NEDRE EIKER: – Vi ønsker til slutt å gjøre oppmerksom på at vi er svært presset på tid og håper på en snarlig tilbakemelding, skriver Stiftelsen Portåsen i søknaden.
Denne søknaden behandles av fylkeskommunens kulturpolitikere som i ettermiddag samles til møte på Holmsbu Bad. Utviklingssjefen anbefaler å avslå søknaden.
Men det haster altså for kultursenteret Portåsen – Wildenveys rike som åpnet i august i fjor. De brukte halvannen million kroner mer enn de hadde budsjettert på bygningsarbeidene.
Brannkrav
– Hvis man ser på hvor omfattende investeringer som er blitt gjort på Portåsen, er det overforbruket veldig lite, sier Jon Mihle, daglig leder i Stiftelsen Portåsen.
Årsaken til overforbruket er brannkrav de ble møtt med under bygningsarbeidene.
– Vi har hatt kontroll på byggeprosessen og synes ikke vi har noe å skamme oss over der. Men på tampen av byggefasen fikk vi nye brannkrav som ikke var prosjektert inn i budsjettet. Det er det etterslepet vi nå prøver å få løst på en fornuftig måte, sier Mihle.
I søknaden om pengehjelp fra fylket kommer det fram at det nye kultursenteret i Nedre Eiker allerede har brukt driftsmidler på å dekke opp for overforbruket.
Betydelige utfordringer
I fylkesadministrasjonens redegjørelse for politikerne varsles det om et betydelig behov for penger.
– Gjennom å ha brukt driftsmidler til å dekke opp for overskridelsene på fysiske investeringer, står Portåsen nå overfor betydelige likviditetsutfordringer. Beregninger tilsier at stiftelsen må komme opp med ca. en million kroner for å rette opp den økonomiske situasjonen på kort sikt, heter det her.
Inkludert Nedre Eiker kommunes kjøp av eiendommen, har det blitt brukt 18 millioner kroner på å sette i stand Portåsen slik Wildenveys barndomshjem fremstår i dag.
LES OGSÅ: Kvart million til Portåsen
– Til sammen har vi skaffet til veie ca. 16,5 millioner av de 18 millionene vi har brukt, skriver Stiftelsen i søknaden til fylkeskommunen.
Daglig leder Jon Mihle forteller at de allerede har fått litt hjelp av kommunen.
– Dette er en prosess som går over litt tid. Vi er helt sikre på at vi greier å løse dette, sier han.