Trommer. Fra venstre Kevin Meyer (13), Aage Rayen Meyer (15), og Magnus Roseth (15) spiller afrikanske trommer. Foto: Guri Haram

Kjøp bilde

Tranby skolekorps trommer julen inn

Tranby skolekorps inviterer til afrikansk julekonsert med Brazz Brothers søndag. Det bare kroppens noter musikantene skal spille etter.

Annonse
Annonse

Drammen: Musikantene har byttet ut notestativene med afrikanske trommer. Men Tranby skolekorps lover alt annet enn unoter når de har sin utradisjonelle julekonsert på Union scene i Drammen.

– Vi gleder oss. Dette er en annen type musikk enn vi vanligvis lærer, sier Magnus Roseth (15).

Sammen med de to brødrene Kevin Meyer (13) og Aage Rayen Meyer (15) har han kledd seg opp i afrikanske klær, sydd i Senegal, mens de øver på trommenummeret.

Kroppens rytmer

Det er instruktør Mar Gueye (43) som lærer musikantene å spille på djembe, som trommen heter. Han er med i Matendo kultursenter.

– Nå må korpsmusikerne lære å følge gehør, ord og tale. Samtidig må de ha en uniform rytme. De lærer å kommunisere bedre. Afrikanske rytmer er usystematiske. Det er kroppen, følelsene og talen som er notene nå, sier han.

Juniorkorpsets ferske dirigent, Richard Blichfeldt og dirigent for hovedkorpset Henrik Trømborg ser fram til en annerledes konsert søndag kveld.

– Alle skal danse også. Dessuten kommer det to dansegrupper fra kultursenteret. Det blir en egen afrikansk suite. I tillegg skal vi spille på våre vanlige instrumenter. Dette blir en musikalsk opplevelse for både deltakerne og publikum, sier Trømborg.

Som del av konsertopplevelsen blir det servering av gratis afrikansk mat.

Populært korps

Ikke bare er det typisk afrikansk å spille uten noter. Det er noe de erfarne musikerne i Brazz Brothers kan.

– Brazz Brothers er eksperter på nettopp det. De spiller jazzifisert folkemusikk, sier Blichfeldt.

– Vi har pleid å ha kirkekonsert. Dette er definitivt mer avansert, legger Trømborg til.

De tror at de ved å gjøre utradisjonelle valg gjør korpset mer attraktivt for nye og eksisterende rekrutter.


Korpset som består av juniorer, aspiranter og hovedkorps teller i dag 70 musikanter.

– Vi er i skuddet, smiler lederen av juniorkorpset.

 

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: