DUELLANTER. Torgeir Micaelsen (t.v.) frykter kulturkatastrofe i Buskerud hvis Frp vinner valget. Ulf Erik Knudsen mener det er å male fanden på veggen. FOTO: PER ARNE JUVANG
Kjøp bildeTorgeir Micaelsen varsler lokal kulturkatastrofe i Drammen
Torgeir Micaelsen (Ap) varsler lokal kulturkatastrofe med Frp i posisjon. Ulf Erik Knudsen (Frp) varsler et bedre museum i Drammen.
DRAMMEN: En juliettermiddag utenfor Drammens Museums hovedinngang: Våre to helter sitter på trappen i vennlig passiar.
Foruten suset fra Konnerudgatas biler er det forbausende stille. Det er overskyet og småkjølig. Når small-talk glir over i kulturpolitikk, blir imidlertid ordstrømmen lengre og avbrytelsene hyppigere.
Den vennlige samtalen utvikler seg til en verbal duell. Med unntak av en ansatt er det få andre på museet denne ettermiddagen.
LES OGSÅ: Frp glad de tapte Union-kampen
Kulturkoden
- Dere vil kutte 900 millioner kroner til kultur i forhold til dagens statsbudsjett. Jeg kan ikke skjønne annet enn at det blir tragisk her i Buskerud. Det må jo bli full stans i kultur for ungdom som er opptatt av annet enn å gå på byen og dansebandfestivaler, sier Micaelsen.
Han legger til at Buskeruds statlige kulturbudsjett ligger på 44,1 millioner kroner. Mange har forsøkt å knekke Frp-koden. Akkurat nå vil Micaelsen først og fremst knekke partiets kulturkode.
Utfordringen går til Fremskrittspartiets kulturpolitiske talsmann. Hvordan vil et kutt på 900 millioner nasjonalt ramme lokalt?
LES OGSÅ: De rødgrønne får både ris og ros
Mindre opera
- Si at vi kutter 100 millioner til operaen i Oslo. Det blir ikke mer utslagsgivende enn at noen få drammensere ikke får høre så mye opera i Oslo, sier Knudsen.
Deretter trekker han fram redusert støtte til Kulturrådet, bortfall av statlige arbeidsstipender og mindre til store sentrale institusjoner.
Micaelsen, som selv anslår at Frps kutt vil bety 20 til 30 færre kulturmillioner til eget fylke, blir utålmodig.
- Betyr det at Buskerud går fri? Hvordan rammes kulturen her?
- Noen lokale kunstnere får vesentlig mindre penger. Noen vil få strammere budsjetter.
Micaelsen: - Kan du sette fingeren på noe?
Knudsen: - Det kan være at Union Scene får strammere budsjetter. Og Vestfossen Kunstlaboratorium kommer ikke til å få en million i vårt budsjett.
Et kulturkutt på 900 millioner kroner til tross, Ulf Erik Knudsen mener kulturen kan bli bedre med Frp i regjeringsposisjon.
LES OGSÅ: Kulturjubel i Buskerud
Satser på museum
- Det blir strammere budsjetter, men ikke for bibliotekene og museene. Vi vil satse på dem, men kreve at de er publikumsvennlige, sier Knudsen og roper mot en kvinnelig museumsansatt
Han får bekreftet mistanken om at museet er åpent, og sukker.
- Det er midt i fellesferien, og halvdårlig vær. Her burde det jo vært stinn brakke.
Torgeir Micaelsen er fortsatt overbevist om en forestående kulturkatastrofe dersom Frp vinner valget. Selv vil han øke støtten til Union Scene og sørge for bedre og billigere kulturskole.
- Micaelsen er god til å male fanden på veggen. Faktum er at vi tar kulturbudsjettet tilbake til det nivået det var i 2005. Velgerne husker nok at det ikke var noen kulturkrise i Drammen da, svarer Knudsen.