Terningkast 5

Sterk kost

Annonse
Annonse

«Shame»
Prisbelønt drama fra Storbritannia med Michael Fassbender («Hunger») og Carey Mulligan («Drive»).
Aldersgrense 15 år. 1 t. 42 min.
Manus og regi: Steve McQueen («Hunger»)

Facebook-knapp kommer her

Britiske Steve McQueens lott her i livet er åpenbart ikke å lage enkel mainstreamfilm, noe han beviste fullt ut med det prisbelønte dramaet «Hunger» fra 2008. Nå er han på banen igjen – med en film som verken er utpreget underholdende eller helt enkel å se.

Brandon Sullivan (Fassbender) har en bra jobb og en fet leilighet i New York – og mer enn nok tid til å dyrke sin avhengighet: sex. Følelser orker han ikke å forholde seg til på noe plan, så når lillesøsteren Sissy (Mulligan) dukker opp og trenger et sted å bo pluss trøst og støtte, blir livet plutselig ubehagelig komplisert.

Michael Fassbender var fabelaktig i «Hunger», og han er fabelaktig her. I en rolle som er omtrent så langt fra plankekjøring som den kan få blitt formidler han lite med ord, men desto mer med ansikt og kropp. For når sant skal sies: Sjelden ser man så mange nakne kropper i fri utfoldelse på kinolerretet – og sjelden fremstår intime scener så totalt usexy.

Men det er ikke det kroppslige som gjør størst inntrykk – det er det mentale. Og måten det formidles på. Nei, det skal godt gjøres å fri seg fra «Shame» med en gang den er ferdig.

LES FLERE ANMELDELSER

 
comments powered by Disqus

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: