DE FØRSTE. Rita Havikhagen Høgmoen har på plass de første av de 25 meterne med kunst hun skal bidra med Drammenselva rundt. FOTO: HANS ERIK ELMHOLDT
Kjøp bildeLokale kunstnere vil stille ut langs Drammenselva
Kreative Rita Havikhagen Høgmoen vil lage landets største kunstutstilling Drammenselva rundt.
DRAMMEN: Ildsjelen bak Kreaktiv Kunstkollektiv har allerede fått påmelding fra 30 kunstnere som vil være med på den 1, 1 kilometer lange utstillingen søndag 16. august. Hun trenger 20 til for å danne en lenke langs promenadene og over de to bruene. Påmeldingsfrist er 1. juli.
1000 bilder
Med tre bilder fra sin egen samling har hun begynt på kunstlenken på Ypsilon. De første av de over 1000 bildene som trengs for å slutte ringen rundt elva.
Hver kunstner skal dekke 25 meter med egne bilder, installasjoner eller andre kreative løsninger. Det er meningen at kunstnerne skal sitte og jobbe de fem timene utstillingen varer. Selv skal hun jobbe med modell.
– Har fått ja fra en av de mannlige aktmodellene vi bruker på croquiskveldene våre. Bare vi ikke blir meldt for blotting, sier Rita Havikhagen Høgmoen.
I det fri
Egentlig var det atelierkollega Axel Godard som hadde ideen.
– Vi satt og pratet på kollektivet om mulige utstillingssteder. Tidligere har vi hatt utstilling i telt i parken, men der er det byggeplass når. Axel foreslo å stille ut på Ypsilon, og plutselig vare utstillingen rundt elva, sier den energiske utstilleransvarlige, også jobber med alternative løsninger hvis værgudene slår seg vrange.
Rita og kollegene i kunstkollektivet håper å få med kunstnere fra hele landet.
– Vi synes det er blitt så fint her i Drammen. Vi ønsker å vise fram den flotte byen vår, sier den innflyttede sigdølingen, som er blitt drammenspatriot på sin hals. Flere av de som har meldt seg på er profilerte kunstnere som Ronny Bank, Helle Bingen, Svanhild Rohdin og Stojan Minev. Utstillingen er også åpen for amatører, amatører som klarer å stille 25 meter med kunst. Rita håper også å få med flere kunstnere fra Drammen.
– Selv om utstillingen er åpen for kunstnere fra hele landet er det tross alt i Drammen den foregår, sier sjefen for Kunst Elva Rundt.