SAMSPILL. Foreløpig er bare fantasidyrene på plass, men tirsdag lover Britt Iversen og Eli Yksnøy vakker musikk og spennende samspill på Union Rock. FOTO: PER ARNE JUVANG
Kjøp bildeKlassiske toner på Union Rock
Pappdyrene fra Drammen Kulturskole har inntatt Union og venter spent på at elever og lærere skal fylle rockescenen med vakker klassisk musikk.
Klarinettlærer Britt Iversen og sanglærer Eli Yksnøy inviterer et av fantasidyrene til samspill i den lyse og hyggelige vandrehallen på Union Scene. Tirsdag 19. april får dyrene selskap av elever og lærere fra kulturskolen i den andre enden av hallen. Kulturskolen feirer Internasjonal uke med to konserter på Union Rock. Elevene skal vise hva de har lært i elevkonserten på ettermiddagen. To timer senere vil lærerne gi svaret på hvorfor elevene er blitt så flinke.
- Med teater og bildekunst er det 29 ansatte på Drammen Kulturskole. En av de store utfordringene er å få til et samarbeid. Et flertall av lærerne har ikke full stilling. Det er første gang lærerne på kulturskolen har konsert sammen og vi gleder oss, sier Britt Iversen, en av dem som har trukket i trådene for å få til den første lærerkonserten.
FLINKE ELEVER. Drammen Kulturskole har 700 elevplasser, og 60 av elevene er med på elevkonserten. Eli Yksnøy innrømmer at det var vanskelig å plukke ut dem som skulle være med på konserten.
- Vi har veldig mange flinke elever. Mange ville være med på konserten, men vi måtte sette strek. Det er leit at vi ikke kan ta med alle. Å få anledning til å opptre og spille for andre er en av gledene ved å lære å spille et instrument, sier Eli Yksnøy.
Hun kan friste med et spennende og variert program, med blant andre NM-vinnerne i saksofonkvartetten AQVA, Trio Guitaristica, Strykeorkesteret, slagverkensemble, soloinnslag og duetter.
VISE FRAM. Lærerstaben ved Drammen Kulturskole teller mange dyktige musikere. Gitaristen Geir Otto Nilsson og fløytisten Atle Sønstebø er også kjent som den velklingende Duo Flutar. Vakkert samspill blir det også med Ingvild Græsvold, fiolin, Eli Marie Davidsen, saksofon og Kari Eide Haukås, klaver. Sopranen Eli Yksnøy blir akkompagnert av Geir Otto Nilsson i Tres Canciones Espanolas. Britt Iversen, klarinett og Kari Eide Haukås, klaver gir til beste Concertino 3. sats Scherzo. Pianisten Gordon Anicic og Anna Helgadottir, cello spiller Händels Aria. Gordon Anicic spiller også en klaversolo. Saksofon og klarinett i samspill i portrett 4 og 2 med Eli-Mari Davidsen og Britt Iversen før Anne-Karine Helland, klaver og Rut Jorunn Rønning, baryton avslutter konserten med Butterworth Partita.
- Drama og bildekunst vil også markere seg. Vi vil bruke disse konsertene til å profilere kulturskolen foran et nytt skoleår, og håper at konsertene gir mersmak, sier Eli Yksnøy, som fra høsten får sitt store ønske oppfylt og starter kor ved Drammen Kulturskole.
BJØRN ZARBELL-ENGH
bjorn.zarbell.engh@dt.no
Vi vil bruke disse konsertene til å profilere kulturskolen foran et nytt skoleår.
Eli Yksnøy,
sanglærer