KONKURRERER. Anette Larsen (14) fra Åssiden og Guro Bakke Andersen (14) fra Krokstadelva er blant 150 danserne som kjemper om å bli nordiske mestre i irsk dans i Drammen denne helgen. FOTO: HANS ERIK ELMHOLDT

Kjøp bilde

Kårer irsk dansemester

Drammen er vertsby for nordisk mesterskap i irsk dans.

Annonse
Annonse

Denne helgen er First Hotell i Drammen fylt av irske trekkspilltoner, flotte kjoler og kvikke føtter. 150 dansere fra Norge, Sverige, Danmark og Finland kjemper om å bli nordiske mestre i irsk dans.
FIKK GULL. Anette Larsen (14) fra Åssiden og Guro Bakke Andersen (14) fra Krokstadelva var blant de mange som konkurrerte i solodans i går. De er medlemmer av Celtic Inspiration Dance Company, og blant de 38 danserne fra drammensområdet som konkurrer mot danserne fra de nordiske landene.
– Det er veldig artig og litt stressende. Men det er ikke så vanskelig når man først kan de grunnleggende trinnene, oppsummerer Guro, som har danset irsk dans i fem år.
Fredag høstet hun to gullmedaljer sammen med gruppen sin i danseshowet.
KOM OG SE. Mesterskapet arrangeres tre dager til ende. Fredag var det åpningsseremoni og danseshow. I går konkurrerte dansere i alderen fem til 40 år i individuelle konkurranser. I dag er det gruppedanser. Alle dansene blir vurdert av dommere fra det irske danseforbundet. Gjennom hele helgen har den verdensberømte danseren Sarah Clarke arrangert kurs og workshops.
Leder, danselærer og ildsjel Kjersti Rentsch i Celtic Inspiration Dance Company er strålende fornøyd med arrangementet. Og hun håper flere benytter sjansen til å komme og se hva irsk dans er.
- Det er mye mer enn bare å danse på en linje, som folk flest tror. Det er engasjerende og fengende musikk, trinn og formasjoner og fine kjoler, forteller hun.

 
comments powered by Disqus

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: