PÅ MUSEET: Under besøket i Drammen var professor Anne Bamford blant annet med klasse 4B på Vestbygda skole på omvisning på Drammen museum. – Det er veldig gøy å lage vår egen kunst, sier elev Mathias Moldjord. FOTO: KARIANNE GRINDEM
Kjøp bildeFor lite kultur i skolen
UNESCO-forskeren Anne Bamford tror ikke «Norges beste skole»-prosjektet vil få full uttelling hvis man ikke får mer kultur inn i undervisningen.
STOPPESTED: Anne Bamford syntes det var flott å se hvor mye elevene på Vestbygda skole ble revet medrevet med, da hun var med under deres omvisning på Drammens Museum.
Kjøp bildeDRAMMEN: Forrige uke var den australske UNESCO-forskeren og professoren i kreativitet Anne Bamford på besøk i Drammen, som en del av reisen hennes rundt om i landet for å kartlegge kunst- og kulturfagene i Norge.
LES OGSÅ: Slik får byen landets beste skole
Hun er svært skeptisk til at Drammens prosjektplan for å bli Norges beste skole, ikke inneholder noen planer om å integrere kunst og kultur i de teoretiske fagene matte, språkfag og IKT.
Viktig i helthetsbildet
Hun tror ikke elevene vil få ut det maksimale potensialet sitt uten at lærerne bruker kultur til å gjøre undervisningen mer spennende.
– Det vil ikke fungere, sier Anne Bamford.
– For å skape gode elever, må du bygge opp barnet som helhet. Det hjelper ikke å bare bygge opp en liten del hvis du ikke ser på helheten, mener hun, og forklarer at kultur helt klart er viktig i dette helhetsbildet.
LES OGSÅ: Landets beste - igjen
Bamford legger til at de landene hvor elever skårer høyest på de internasjonale PISA-testene, også er land hvor de har sterkt fokus på kunst og kultur.
Kreativitet i teorifag
Bamford forklarer at alle barn lærer på forskjellige måter, og hvis lærerne ikke varierer måtene de underviser på, ved også å bruke kreativitet, vil en del elever ikke klare å følge med.
– Om du gir lærerne kunnskap, kan du få veldig kreative mattelærere, sier hun. Bamford mener dette vil gjøre læringen mer effektiv og at elevene vil kjede seg mindre
– I Norge blir man fortalt at for å bli bedre i matte må du ha mer matteoppgaver, men man er nødt til å bygge opp hele barnet. Hvis et barn ikke liker spinat vil du ikke få barnet til å like det bedre ved å gi det enda mer spinat. Men hvis du baker det inn i en pai vil de kanskje like det, sier hun, og fortsetter.
– Et barn kan lære hva som helst om du bare gjør det interessant.
– Inspirerende møte
Under besøket i Drammen hadde Bamford også et møte med Dag Fjeld Edvardsen (H), leder i bystyrekomiteen for oppvekst og utdanning.
Han var positiv til Bamfords tanker om å bringe mer kultur inn i de teoretiske fagene.
– Jeg synes det var veldig spennende. Men hvis vi skal gjøre det, må vi finne ut hvordan det eventuelt skal gjøres, sier Fjeld Edvardsen.
LES OGSÅ: Drammensskolen får strykkarakter i rapport
Men han presiserer at også uten kulturelt fokus kan de dokumentere at både faglige resultater og trivsel har økt etter at de startet prosjektet om å bli Norges beste skole.
– Men det var en veldig inspirerende samtale, sier han.
Ideer til mer kultur
Under møtet kom de også fram til to andre ideer til hvordan man kan øke fokuset på kultur i utdanningen.
– Kanskje det kunne vært mulig å gi smakebiter av kulturskolen inn i SFO. I dag er det også flere skoler som har idrettsfritidsordning. Kanskje vi kan få til en kulturfritidsordning, spør Fjeld Edvardsen.
Han vil også stille et spørsmål til administrasjonen om mulighetene til å få gjennomført dette.
– Tankene om å integrere kunst og kultur i for eksempel matte, norsk og engelsk er verdt å ta med seg når vi skal evaluere «Norges beste skole»-arbeidet i løpet av 2011 og 2012, sier Fjeld Edvardsen.
Vi må prioritere
Drammensskolen kan ikke satse på alle felt på en gang, mener utdanningsdirektør Tore Isaksen. Derfor fokuserer de på teoretiske fag.
LES OGSÅ: Norges beste skole i Drammen?
Ordfører Tore Opdal Hansen, som har vært med på å fronte «Norges beste skole»-prosjektet, mener dette blir en diskusjon som bør tas blant fagpersonene.
- Det er mange ulike syn. Vi legger merke til at det er mange kommuner som ser til oss, sier Opdal Hansen, og henviser til utdanningsdirektør Tore Isaksen
Enig med Bamford
Ifølge utdanningsdirektøren er det Anne Bamford uttaleler om kultur i skolen, noe de har vært klar over i lang tid.
– At praktisk-estetiske fag er viktig for å utvikle grunnleggende ferdigheter innenfor lesing, skriving, matte og engelsk, har vi visst lenge. Det er derfor læreplanen er satt sammen som en helhetlig kunnskapspakke, sier Isaksen.
LES OGSÅ: 1 av 5 elever er for dårlig i norsk
Men han er likevel klar på at «Norges beste skole»-prosjektet er en primærsatsing på de teoretiske fagene.
– Jeg er enig i det Bamford sier, men når vi skal satse i Drammen kan vi ikke satse på alt på en gang.
Mer virkelighetsnær
Bamford ønsker mer kunst og kultur inn i de teoretiske fagene, for å gjøre dem mer interessante for barn. Det forklarer Isaksen at de jobber med allerede.
– Det å konkretisere og gjøre matten mer virkelighetsnær for barna, er det vi holder på med. Og det går også inn mot kunst og kulturfaget. Men jeg er opptatt av at det er matte vi ser på, og så jobber vi med å gi den mest effektive måten å organisere undervisningen på, sier Isaksen.