Axel Godard kunne skryte av å være utstilleren med den lengste malerirekken.

Kjøp bilde

Flere tusen så elvekunsten rundt Drammenselva

Elva Rundt-ildsjel Rita Havikhagen Høgmoen skisset nakne mennesker – og var overveldet over kunstresponsen fra tusener langs elva i går.

Annonse

Nakent. Rita Havikhagen Høgmoen brukte aktmodellene Guy Methi Huste og Ann Karin Scott til croquismotivet hun skapte i går. – Surrealistisk med så mye publikum, mente Guy. foto: rune folkedal

Kjøp bilde

En plass i stolen. Den Kongsberg-baserte kunstneren Natalie Price-Hafslund (22) stilte med et av dagens mest originale plagg.

Kjøp bilde

Små kunstnere. Søskenparet Aurora (10) og Erik Langeland Lund (7) bidro til det kunstneriske uttrykket på en svær plakat i Øvre Strandgate.

Kjøp bilde
Annonse

Drammen: – Surrealistisk, svarer aktmodell Guy Methi Huste på spørsmålet om hvordan det føles å ligge i gresset uten en tråd. I flere timer ligger han tett sammenfiltret med aktkollega Ann Karin Scott. Alt for at Havikhagen Høgmoen skal få sitt croquismotiv.

– Det er kunst, vet du, kommenterer en forbipasserende.

– De viser jo ikke fram noe, så da går det greit, sier en annen.

Scott tar på seg en badekåpe i en rask pause.

– Ja, det er litt spesielt å ligge her. Litt kaldt også, grøsser Scott.

54 utstillere

Noen eksakte tellinger finnes ikke, men fra arrangørhold antydes det at flere tusen mennesker fikk med seg kunstutstillingen Elva Rundt i går.

En involvert kilde beregnet tallet til høyst uoffisielle 9.000.

I løpet av de fem timene var trafikken tett langs traseen – fra Bybrua til Ypsilon – og med unntak av noen regndrypp unngikk de 54 utstillerne den store skrekken fra oven.

Ungene fikk også utfolde seg.

– Det skal bli et tre, sier Erik Langeland Lund (7) mens han klatter maling på det store barnelerretet.

– Jeg tenkte det ville bli kjedelig for ungene hvis de bare skulle se på, sier initiativtaker Cathrine Finsrud, som også stilte ut egen kunst.

En lang rekke kunstarter var representert langs elva.

Se lesernes egne bilder fra kunstopplevelsen

Pølseperformance

Mange ble nok overrasket over performanceantrekket til Natalie Price-Hafslund fra Kongsberg. Iført en stor klase wienerpølser satt hun uanfektet i en fluktstol.

Lisa Eikrann fra Drammen moret både barn og voksne med sitt eksamensprosjekt "Superego". Drammenskvinnen er nyutdannet scenograf ved Akademiet for scenekunst i Fredrikstad.

50 bilder

Oppe på brua hadde Eskil Klausen, også han drammenser, slått seg ned. Treffende nok med et Ypsilon-motiv.

– Det er bare flaks, egentlig. Ble spurt av en kompis om å male brua, sier Klausen.

Axel Godard, som er en av de andre ildsjelene bak utstillingen, hevder han har "drammens lengste" vis-à-vis Ypsilon bar.

– Ja, jeg har 50 malerier på rekke. Maler så mye at jeg må ha stor plass, sier Godard, som også hevder å ha bestilt oppholdsvær.

– Jeg kunne ha stilt ut alene. Nå har vi gjort noe for alle. Det er flott å se så mange mennesker, både utstillere og publikum, sier Godard.

Den profesjonelle drammenskunstneren Ronny Bank tok det helt med ro nedenfor bybrua.må gjentas. – Nei, jeg maler ikke i dag, men utstillingen er kjempebra. Jeg trodde ikke det skulle komme så mange, sier Bank, og tipper på 10.000.

– Jeg er sliten og kjempefornøyd. Det ble ti ganger mer folk og mye bedre vær enn jeg hadde trodd, og vi fikk masse positiv respons. Mange sa at dette var et skikkelig løft for byen, sier Rita Havikhagen Høgmoen i Kreaktiv Kunstkollektiv. Sammen med Geir Horgen, Kolbjørn Gleditsch, Lars Gran og

Axel Godard sto hun bak utstillingen.

Alt tyder på at suksessen gjentas.

– Absolutt. Definitivt. Vi skal evaluere på torsdag, men alt tyder på at vi prøver igjen neste år, sier Havikhagen Høgmoen.

 
comments powered by Disqus

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: