JURYEN: Her er juryen som skal plukke ut de beste bloggerne som går videre til finalen. Omana Bender (f.v), Eigil Moe, juryformann Trine Grung og Ida Wulff.
Er du drammensregionens beste unge blogger?
Drammens Tidende er i gang med en stor bloggkonkurranse der vi kårer drammensregionens beste unge blogger.
Vil du delta i bloggkonkurransen?
Alle i drammensregionen i alderen 15-25 år og som har egen blogg, kan være med i konkurransen.
For å bli med må du sende inn en epost til denne adressen: blogg@dt.no og fylle ut:
- Navn:
- Alder:
- Bosted:
- Bloggens tittel:
- Nettadressen til bloggen:
- URL til bloggens feed (hvis bloggen har):
- Bilde av deg som kan brukes på en samleside for bloggene. Send bilde som jpg-vedlegg i mailen
- Beskriv bloggen med noen få linjer:
Siste frist for å melde seg på konkurransen er onsdag 15. februar.
DRAMMEN: – Det skal bli spennende å se hva Drammen har å by på av blogger, sier Trine Grung.
Sammen med bloggerne Ida Wulff, Omana Bender og Eigil Moe sitter hun i juryen som skal kåre regionens beste blogger.
Fredag starter nemlig Drammens Tidendes store bloggkonkurranse. Vi inviterer alle i alderen 15-25 år til å delta i konkurransen om den gjeve tittelen som drammensregionens beste blogger.
Mandag er det allerede over 60 bloggere som har meldt seg på konkurransen.
Alle kategorier
Har du en rosablogg, en meningsblogg, moteblogg, hverdagsblogg eller en blogg i en hvilken som helst annen kategori vil vi gjerne at du sender den til oss. Vi premierer bloggerne som kommer på de tre øverste plassene i konkurransen:
1. plass: MacBook Pro
2. plass: Gavekort på Humac til en verdi av 1000 kroner
3. plass: Gavekort på Humac til en verdi av 500 kroner
X-faktor og rød tråd
Men hva definerer egentlig en god blogger?
– Jeg ser blant annet etter x-faktoren, altså om bloggeren har det lille ekstra, sier Trine. Hun er innom mellom 40 og 50 blogger hver dag, men leser ikke alt like nøye.
Alle er enige om at designet og helhetsinntrykket på bloggen er viktig i vurderingen av bloggerne.
– Layouten på bloggen har alt å si, mener Eigil.
– En rød tråd gjennom bloggen er viktig, sier Omana.
Ida ser mest etter god kombinasjon av skriveferdigheter, tekst og bildebruk.
– Jeg er mest glad i personlige blogger. Litt mer enn bare klær og sminke, sier hun.
Ned fra bloggtronen
Eigil Moe ble kåret til Drammens beste blogger for litt over to år siden. Han synes det er helt greit at tittelen gis videre.
– Jeg synes det er veldig fint at det lages en ny bloggkonkurranse. Det er bra at det er de unge som får komme fram, sier han.
Han merket at trafikken på bloggen økte etter han vant konkurransen.
Kommentarer
Med økt trafikk følger som regel også flere kommentarer på bloggen og det er ikke alle som er like snille når kommentarene hagler anonymt inn på bloggen.
– Man må ikke ta seg nær av det, men prøve å la det prelle av. Jeg har aldri tatt meg nær av en kommentar på bloggen min, sier Ida. Hun har drevet bloggen sin i nesten fem år.
For å unngå de verste kommentarene nevner Ida og Trine at man kan bruke en løsning der man må logge seg på Facebook for å kommentere på bloggen. Da må man kommentere med fullt navn og mange av de ubehagelige kommentarene forsvinner fordi man ikke kan være anonym.
Hot og not
I to uker framover kan du nominere din blogg. Deretter setter juryen seg ned og plukker ut kandidater som skal stemmes fram på dt.no.
Også helt ferske bloggere kan være med i konkurransen, så om du har gått med en blogger i magen en stund uten at du har startet opp kan du gjøre det nå og henge deg på i konkurransen.
Her er juryens liste hvor hva man bør gjøre og ikke gjøre når man skal starte en blogg:
Gjør:
- Velg deg et tema og hold deg til dette
- Design – velt et enkelt og fint design
- Bilder – velg minst ett bilde som har noe med innlegget å gjøre
- Markedsfør bloggen din på Facebook og Twitter, så får du flere lesere
- Definer hva som er viktig for deg når du starter. Husk at det ikke er lett å tjene penger på bloggen
Ikke gjør:
- Ikke skriv for langt
- Ikke kopier andre
- Ikke ta bilde av deg selv i speilet
I mars vil vi også lansere en ny bloggportal der vi samler lokale blogger. Her kan du se listen med bloggene som ble samlet inn i 2009.