SAMARBEID. For å løfte den rytmiske musikken i distriktet har Drammen kommune og Union Scene gått sammen for å arrangere bandkurs. Fra venstre Gunnar Grinaker, Rut Jorunn Rønning, Sadi Emeci, Tore Narverud og Jorunn Larsen. FOTO: KARIANNE GRINDEM

Kjøp bilde

Bandmusikk mot nye høyder

Bandmusikken skal løftes opp til et nytt nivå. Det skal blant annet disse sørge for.

Annonse
Annonse

– Det yrer av aktivitet og engasjement innenfor rytmisk musikk, og det er behov for at de får veiledning av profesjonelle, sier Jorunn Larsen, leder for kulturtjenesten i Drammen kommune.

Og for å løfte denne yrende aktiviteten på et høyere nivå, har flere aktører i Drammen kommune og Union Scene gått sammen om å arrangere et seks ukers bandkurs som skal starte 1. oktober. Her kan bandspirene i området lære mer om hvordan de bruker instrumentene, og stemmen sin som vokalister.

Samarbeid

Kurset er et samarbeid mellom Drammen kulturskole, G60, Buskerud musikkråd og kompetansesenter for rytmisk musikk på Union Scene.
Og har du ikke noe band å melde deg på sammen med, er ikke kurset utelukket likevel.

– De som ikke spiller i et band fra før blir satt sammen med andre, og så kan de øve sammen, forklarer Rut Jorunn Rønning, konstituert leder ved Kulturskolen i Drammen.

Flere jenter

De fleste av bandene som øver på Union Scene og på G60 fra før av, består av gutter.

Men når bandkurset kommer i gang tror Sadi Emeci, leder av G60, at det også kan få jentene til å gripe fatt i gitaren, og sette seg bak trommesettet.

– Vi ønsker jo å ha en balanse mellom kjønnene, og det kan hende at det kommer flere jenter når vi begynner med kurset, sier han.

Tøyer grensene

Egentlig er timeplanen for øvingsrommene helt full allerede. Men plass skal det likevel bli når kurset starter.

– Vi skal prøve å tøye grensene med døgnbruk og helgebruk av rommene, sier Tore Narverud, ansvarlig for proffe og semiproffe øvingsrom på Union Scene.

Bandkurset avsluttes med en heldags workshop med frontfiguren i «The Grand», Amund Maarud.

– Og man skal ikke se bort fra at det kommer flere kjente artister som blir med på dette, sier Gunnar Grinaker, prosjektleder for regionalt kompetansesenter for rytmisk musikk. Det vil også bli en felles avslutningskonsert, hvor alle bandene skal opptre, før gitaristen Amund Maarud inntar scenen.

Behov

Emeci forklarer at dette er noe ungdommene på G60 har ønsket seg lenge, og at det er behov for dette er samarbeidspartnerne ikke i tvil om.

– Akkurat som du trenger en fotballbane for å bli god til å spille fotball, trenger du også et øvingsrom for å bli god til å spille i band, forklarer Tore Narverud.

– Så er du over 15 år og har lyst til å være med, er det bare å melde seg på hos Kulturskolen eller G60, sier Rut Jorunn Rønning.

 
comments powered by Disqus

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: