Fredrik Nordkvelle (i midten) har ikke prestert på topp hittil i vår. Her fra oppgjøret mot Sandefjord 3. mai.
Kjøp bildeTung vår for SIFs Fredrik Nordkvelle
Fredrik Nordkvelle (23) var utpekt som SIFs nye midtbanesjef før sesongstart, men formsvikt, sykdom og lårskade har foreløpig stoppet ham.
DRAMMEN: – Det har ikke gått slik jeg hadde håpet. Jeg skal være den første til å innrømme det, og jeg vil ikke skylde på noe. Formen har ikke vært på topp i sesonginnledningen, men jeg har vært litt plaget av sykdom og en skade i låret. Det har gjort det tyngre, sier Fredrik Nordkvelle.
23-åringen imponerte stort da han kom til Strømsgodset fra Pors Grenland høsten 2007, og det var store forventninger til ham foran 2008-sesongen.
Men Nordkvelle ble aldri noen hit i Tippeligaen i fjor, og vi fikk kun glimtvis se hva unggutten var god for.
God på La Manga
I vinter var Nordkvelle på gang igjen, og han viste storform på Godsets treningsleir på La Manga (Spania) i februar, og SIF-trener Ronny Deila utpekte Fredrik som SIFs nye midtbanesjef.
Men da Tippeligaen ble sparket i gang et par uker senere var telemarkingen en skygge av seg selv.
– Jeg vil ikke si at de store forventninger er grunnen til at jeg ikke fikk det til. Det er mulig jeg spilte med litt høye skuldre i de første seriekampene, men det er heller det at jeg ikke har følt meg helt i slag, forteller Nordkvelle.
Han har spilt fra start i seks av SIFs åtte seriekamper til nå, men har ikke prestert på topp i noen av kampene – og tre ganger er han blitt byttet ut i pausen. 3,17 poeng i gjennomsnitt på Drammens Tidendes spillerbørs er svakest av SIF-spillerne.
Virus
I begynnelsen av april fikk Nordkvelle et virus i kroppen som satte ham tilbake, og han spilte ikke hjemmekampen mot Molde 5. april.
– Jeg lå rett ut i ti dager i den perioden, forteller Fredrik.
Den siste uken er det en stivhet i låret som har plaget Nordkvelle. Han signaliserte et tidlig bytte mot Sandefjord, og sto over Aalesund-kampen onsdag.
- Stort potensial
– Nordkvelle har stort potensial, og var veldig god på La Manga. Av forskjellige årsaker har han ikke prestert på det nivået han kan i vår. Nå blir det viktig at Fredrik nullstiller og kanskje tar en "liten pause" på benken for å bli skikkelig på hogget igjen, sier SIF-trener Ronny Deila.
Han legger ikke skjul på at han store forventninger til Nordkvelle, som han har gitt mye tillit i sesongstarten – til tross for formsvikten.