Drammens TidendeArkiv
VISSTE IKKE. Kine Langum visste ikke at kommunen selger områder på Holmen.
Kjøp bilde
VISSTE IKKE. Rune Kjeldsen visste ikke om kommunens salg av områder på Holmen.
Kjøp bilde
VISSTE IKKE. Odd A. Gusrud visste ikke om salget av kommunale områder på Holmen.
Kjøp bilde
VISSTE. Johan Baumann visste om salget av kommunale områder på Holmen.
Kjøp bilde
VISSTE. Tore E. Hansen visste om salget av kommunale områder på Holmen
Kjøp bilde
BRÅK OM HOLMEN. Flere bypolikere mener salget av Holmen bør stanses for nærmere utredning.
Kjøp bilde
UTLØSTE STRIDEN. Dette oppslaget i tirsdagsavisen har skapt politisk strid.
Kjøp bilde
-Jeg har ikke vært klar over at det pågår salg av kommunale eiendommer på Holmen og ble overrasket da jeg leste om dette i avisen, sier gruppeleder i Drammen Byliste, Kine Langum.
-Det er delte meninger omkring bruken av Holmen. Vi føler at situasjonen er usikker og uklar, blant annet på grunn av Gjelsten-prosjektet og flytting av godsterminalen. Vi ønsker mer informasjon om dette. Derfor mener vi det er feil å selge kommunale områder på Holmen før saken er behandlet i bystyret.
INTERPELLASJON. Bylisten har nå meldt en interpellasjon til neste møte i bystyret, der de krever at alt salg av kommunal eiendom på Holmen blir stanset, "inntil bystyret er blitt tilfredsstillende orientert og kan ta en beslutning om saken".
-Holmen er et av Drammens mest attraktiv og verdifulle områder. Planene for havneutvikling på Holmen kan ennå bli endret. Drammen Byliste protesterer derfor på at bystyret ikke har vært inne i prosessen om å legge disse viktige områdene ut for salg, heter det i interpellasjonen som trolig kommer opp i bystyret 27. mars.
STANSE SALGET. Bylisten viser til at kommunen eier en stor del av Holmen som i fremtiden kan få stor betydning og verdi for byen og dens innbyggere.
-Den oppstykking og salg av eiendommer som nå er i gangsatt av Drammen Eiendom KF, vil legge klare føringer og begrensninger for hva Holmen skal og kan benyttes til i fremtiden. Vi krever at de folkevalgte må bli involvert i den prosessen som nå foregår og at alt salg av kommunal eiendom på Holmen stanses inntil bystyret har behandlet saken, heter det i interpellasjonen.
VISSTE IKKE. -Også jeg ble forbauset da jeg så oppslaget i Drammens Tidende om at kommunen nå selger sine eiendommer på Holmen. Jeg var ikke klar over dette og jeg tror det vil være fornuftig å få en diskusjon omkring Holmen i bystyret, sier gruppeleder for SV, Rune Kjeldsen. Han støtter Bylistens utspill om å stanse salget av kommunale eiendommer på Holmen.
BEDRE INFORMASJON. -Det høres fornuftig ut å få en helhetsvurdering av Holmen, slik at vi kan finne fram til den beste løsningen, sier gruppeleder for Kr.F. Odd A. Gusrud. Heller ikke han var oppmerksom på at kommunen nå selger seg ut på Holmen. Gusrud mener de folkevalgte har behov for bedre informasjon omkring Holmen.
Også Venstre støtter Bylistens forslag. Inger Falch Johannessen (V) sier til Drammens Tidende at hun ikke har hatt kjennskap til salget av kommunale eiendommer på Holmen og at hun støtter en utsettelse slik at bystyret kan få en skikkelig redegjørelse.
IKKE FULGT MED. Gruppelederne for både Høyre og Arbeiderpartiet er avvisende til Bylistens utspill og de er forbauset over at noen av byens folkevalgte ikke kjenner til salget av kommunale eiendommer på Holmen.
-De har ikke fulgt med i timen, dette er det blitt informert om flere ganger, sier Tore E. Hansen (Ap).
-Vi har vedtatt å selge kommunale eiendommer for å finansiere det nye helårsbadet. Det kan ikke være ukjent for noen politiker her i byen, sier Johan Baumann (H). Både Hansen og Baumann går imot å stanse kommunens salg på Holmen. De synes heller ikke det er behov for noen ny utredning om Holmen.
Publisert søndag 18. mars 2007 kl. 00:00.
Sist oppdatert søndag 18. mars 2007 kl. 00:00.
Sjekk biltestene
Skal du ha ny bil? Finn din bil blant våre tester
Annonsekalkulator
Annonsepriser på dt.no
| NRK Alltid nyheter: | 09:50 | Analysis |
|---|---|---|
| SR P2: | 10:00 | Ekonyheter |
| NRK Alltid nyheter: | 10:00 | Dagsnytt |
| P3: | 10:00 | P3nyheter |
| P2: | 10:00 | Dagsnytt |