Stor innsats. . Redaksjonskomiteen har jobbet nesten tre år med Jubileumsboken om Drammens Museum. F.v. Egil Halvorsen, Torkild Alsvik og Bjørn Buin. foto: Sven-Erik Røed

Kjøp bilde

Jubileumsbok med sjeldenheter

Godbiter. Toppstykker. Kulturhistoriske sjeldenheter. Dette kan brukes som betegnelse på de praktfulle gjenstandene som presenteres i museumsboken.

Annonse

svartovn. Ovner som denne omtales i boka

Kjøp bilde

Sjeldenhet. Denne Nøstetangen-pokalen omtales i boka.

Kjøp bilde

Sjeldenhet. Frida Hansens bildeteppe blir omtalt i boka.

Kjøp bilde

Sjeldenhet. Drikkekannen av sølv omtales i boka.

Kjøp bilde

Sjeldenhet. Denne dragkisten med intarsia omtales i boka.

Kjøp bilde
Annonse

Drammens Museum har over 50 000 gjenstander. De aller fleste er lagret og har knapt nok vært vist fram, men noen av museets skatter er å se i de faste utstillingene. Og et knippe av disse topp-objektene kan nå avnytes mellom to permer.

Jubileumsboken om Drammens Museum som ble lansert denne uken, har grundige omtaler av disse gjenstandene som er vidt forskjellige, men som alle kan friste til museumsbesøk.

Møbelkunst
Dragkisten eller kommoden som noen vil kalle den, regnes for å være noe av det ypperste innen norsk møbelkunst fra 1700-tallet. Det er den detaljrike intarsia-dekoren som gjør denne dragkisten til et praktstykke. Den er laget av Poul Kreftig.

Bildevev
I Rosehaven heter et stort veggteppe. Det er laget av Frida Hansen i 1904. Hun regnes for å være en av landets fremstebildeveversker og dette teppet av åtte kvinner i en hage med rosebusker, er et av hennes store verk.

Drikkekanne
Et annet praktstykke som blir utførlig omtalt i jubileumsboken, er en rikt dekorert drikkekanne av sølv. Den er laget av gullsmed Hans Niemand på slutten av 1600-tallet. Niemand drev sin virksomhet i Drammen som en av flere dyktige gullsmeder på den tiden.

Glasspokal.
Ikke mindre imponerende er Baccuspokalen fra Nøstetangen glassverk som museet kjøpte for 20 år siden. I boken kan man lese alt om denne pokalen som er signert Heinrich Køhler og som opprinnelig hørte til på Melum gård på Modum.

Svartovn
Noen vil kanskje synes det er overraskende at både svartovner og nersetterbåter løftes fram som viktig kulturhistorie. Men jubileumsboken har bred omtale både av de gamle norske jernovnene og nersetterbåten som var en spesiell båttype for Drammenselva.

Fagfolk
– Jubileumsboken utgis i forbindelse med museets 100-årsjubileum. Den forteller ikke hele historien, men her er mer enn nok. 250 sider spekket med kultur- og lokalhistorie. Det er museumsforeningen som står bak utgivelsen.

Redaksjonskomiteen har engasjert en rekke eksterne fagfolk til å skrive om gjenstander og hendelser. Dette er en styrke for boken, sammen med museets egne fagfolk.

Oversatt
All tekst er oversatt til engelsk og har medført mange grå og kjedelige sider. I stedet burde man brukt flere bilder som ville frisket opp sidene og gjort teksten mer innbydende og tilgjengelig.

Selv med stor dugnadsinnsats er det dyrt å utgi bøker. Redaksjonskomiteen har klart å skaffe både store og små sponsorer, slik at prisen på boka er presset ned til 348 kroner.






 
comments powered by Disqus

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: