ETTERTRAKTET. Ikke bare veteranbilene, men også selve kortet er så ettertraktet av samlere at det kan oppnå høyest pris på auksjonen.

Kjøp bilde

Bilkortet kan bli dyrest

Prisrekorden fra i fjor blir neppe slått, men dette bilkortet fra 1910 kan bli det dyreste på tidenes størst frimerke- og postkortauksjon i Drammen.

Annonse

KONNERUD. Dette kortet fra 1932 viser at Drammens nest største bydel var svært landlig.

Kjøp bilde

TOLLBUGATA. Dette sjeldne postkortet fra Tollbodgata i1919 ventes å oppnå høy pris.

Kjøp bilde
Annonse

-Under vår auksjon i fjor ble et reklamepostkort av Drammens første drosje solgt for 5000 kroner. Det er trolig fortsatt norgesrekord. Dette reklamekortet av H. Åhlanders Automobilforretning i Drammen, er også veldig attraktivt. Prisen kan godt komme opp i 2000-3000 kroner, men jeg tror ikke rekorden fra i fjor blir slått, sier Oddvar Mørkassel til Drammens Tidende.

KJEMPEAUKSJON. Han er i Drammen Filatelist-Klubs auksjonskomite som søndag 27. november arrangerer frimerke- og postkortauksjon i Drammen folkebibliotek. Dette er foreningens 78.auksjon og den desidert største. Det er over 1600 objekter med tilsammen tusenvis av frimerker og postkort.
Samlet omsetning på klubbens auksjon i fjor, var nesten 250000 kroner. Det er ventet at denne summen vil bli større denne gang, ikke minst fordi det er mange kostbare godbiter innen begge kategoriene.
Samlere fra hele landet vil strømme til Drammen denne dagen.

POSTKORT ØKER. -Frimerker er jo den eldste hobbyen, men det er størst interesse for postkort. Mens prisene på nær sagt alle gamle og brukte ting har stagnert eller gått tilbake, så fortsetter prisene å øke på postkort, sier Mørkassel.
Den senere tid har det dukket opp en rekke nye samlere som har presset opp prisene. Vi har denne gang uvanlig mange og sjeldne postkort på auksjonen og er spente på hvordan prisene blir, sier Mørkassel.
-Det er mange privatpersoner som har levert til denne auksjonen. Ofte er det snakk om en samler som er død og arvingene selger vedkommendes frimerke- eller postkortsamling. Dermed kan vi by fram flere verdifulle frimerkesamlinger og en rekke uvanlige og sjeldne postkort.

BUD-KAMP. Det er mye lokalhistorie som skal selges i biblioteket ved denne anledningen. Bare fra Drammen frembys mange hundre gamle stedskort.
Dessuten er det godt utvalg kort både fra Hurum, Lier, Røyken, Modum, Nedre og Øvre Eiker. Oppropsprisene varierer fra en femtilapp og oppover til 200-300 kroner. Men det kan bli budkamp om de fleste postkortene slik at prisene kan bli langt høyere.
-Vi regner med at flere kort vil komme opp i 500-1000 kroner. Det gjelder blant annet private fotokort, sjeldne trikkekort fra Drammen og kort fra landkommuner der det ikke er utgitt så mange postkort, sier Mørkassel.

H. ÅHLANDER. Reklamekortet av H. Åhlanders Automobilforretning er et av dem som er vurdert å være mest verdifullt med en oppropspris på 500 kroner. Flere trikkekort starter på 300 kroner, det gjør også et kort fra Åssiden og et av fra Tollbodgata. Flere kort fra Holmsbu, Lier stasjon, Hougsund Apotek, Mjøndalen og Vestfossen-markedet i 1906 er også høyt vurdert. Også en del gamle og lokaler båtbilder skal selges på auksjonen, dessuten mange esker og lotter med masse gamle postkort som samlerne kommer til å slåss om.



 
comments powered by Disqus

Bli venn med Drammens Tidende på Facebook: